Czwartek - 25.05.2023

Jubileusz SR2UVF

Od 5 lat bydgoski repeater (przemiennik) SR2UVF służy lokalnemu środowisku krótkofalarskiemu. Mimo, iż testy trwały nieco wcześniej oficjalnie z docelowej lokalizacji przemiennik wystartował 27.06.2019 r. (Przemiennik (DMR/C4FM/D-Star) SR2UVF w docelowej lokalizacji – SP2PUT) Cyfrowego wielosystemowy (DMR/C4FM/D-Star) przemiennik SR2UVF Dzięki zaangażowaniu Grzegorza SQ2RBY, Mateusza SP2EMB i Andrzeja SQ2FRB w klubie SP2PUT mógł Dowiedz się więcej…

Przemiennik (DMR/C4FM/D-Star) SR2UVF w docelowej lokalizacji

  Miło nam poinformować, że mimo niespodzianek i utrudnień przy uruchamianiu przemiennika w docelowej lokalizacji (m.in. braku anteny – poprzednia Diamond F-718 uległa siłom natury i upływowi czasu) z ponad tygodniowym poślizgiem, dodatkowymi nieplanowanymi pracami udało nam się w dniu dzisiejszym (2019-VI-27) wystartować SR2UVF we właściwej lokalizacji z duplekserem oraz anteną Dowiedz się więcej…

Strona cyfrowego wielosystemowego (DMR/C4FM/D-Star) przemiennika SR2UVF

Miło nam poinformować, że przemiennik SR2UVF jest dostępny w sieci pod adresem: http://sr2uvf.ampr.org/ Na jego stronie widoczny jest w czasie rzeczywistym status jego pracy, a w nim m.in. stacje, które aktualnie są transmitowane wraz z raportem po połączeniu. Dla stacji lokalnych wchodzących na przemiennik najważniejsza jest wartość BER (Bit Error Dowiedz się więcej…

Pełny crossband przemiennika SR2UVF via REF032

Nasz przemiennik posiada odbiorniki i nadajniki na paśmie 2m (port C) i 70cm (port B) oraz połączenie przez internet z siecią D-STAR (port G). Do tej pory pracując radiotelefonem przez przemiennik trzeba było się zdecydować na których z tych trzech portów będzie słychać naszą transmisję i oczywiście odpowiednio ustawić radiotelefon. Możliwa była równoczesna transmisja tylko na 2 portach naraz: np. :

  • 70 cm i sieć D-STAR
  • 2m i sieć D-STAR
  • 2m i 70 cm

W związku z tym potrzebny były minimum 4 konfiguracje w pamięci radiotelefonu i powodowało to ograniczenia. Np. gdy ktoś z innej części kraju zalinkował się do portu B do naszego przemiennika był słyszany tylko na 70cm. Osoby które były w śródmieściu i korzystały z portu 2m ani, słyszały wywołania ani nie mogły zostać usłyszane. Inną kłopotliwą sytuacją bywało to że np. podając wywołanie na wejściu 2m z wyjściem na porty B i C (2m i 70cm) co prawda byliśmy słyszani w okolicy ale nasz transmisja nie trafiała już do sieci D-STAR no i dodatkowo jak ktoś w regionie odpowiedział na wywołanie korzystając z portu B (70cm) to przeważnie tej osoby nie odbieraliśmy.Dlatego podając wywołanie trzeba było informować na którym porcie się pracuje np. „Wywołanie ogólne podaje SQ2HCZ na porcie C przemiennika”. Od wczoraj nasz przemiennik ma zlinkowane oba porty do reflektora REF032 C co upraszcza konfigurację radiotelefonu i powoduje że jesteśmy słyszani na wszystkich portach przemiennika (BC i G). UWAGA: funkcja ta działa dla operatorów którzy zarejestrowali swoje znaki w sieci D-STAR (tylko wtedy ich transmisja jest przekazywana przez port G) i oczywiście gdy oba porty są zalinkowane do REF032 C (jeżeli ktoś rozlinkuje po kilku minutach przemiennik sam wznawia linki). Przy takiej konfiguracji przemiennika wystarczy zaprogramować w radiotelefonie dwie komórki pamięci np: (więcej…)

Zdalne sterowanie przemiennikiem z tabletu lub telefonu

Screenshot_2015-01-27-19-35-26Jeżeli przemiennik D-Star lub domowy gateway pracujący w sieci D-star jest zarządzany w oparciu o oprogramowanie ircdbb gateway możliwe jest zdalne sterowanie takim przemiennikiem (gateway-em) w zakresie linkowania do przemienników oraz reflektorów. Takie sterowanie możemy realizować np. za pomocą programu ircdbb remote na telefony z systemem Android. Po instalacji wystarczy wprowadzić w konfiguracji dane do przemienników i gatewey-ów (można ustawić kilka jednocześnie).

 

 

 

 

 

 

 

(więcej…)

Mobilny/mobilowy HotSpot D-STAR

4Od kilku dni w Klubie SP2PUT trwają intensywne testy HotSpotów D-Star. 4 Klubowiczów podłączyło do cyfrowej sieci D-Star swoje nowiutkie punkty dostępowe. Żartowaliśmy, że w pewnym momencie ilość przemienników w SP2PUT wynosiła 6 na metr kwadratowy. 🙂 Radość z technologii cyfrowej zagościła w naszym Klubie dzięki niebywałym umiejętnościom Artura SQ2AGX /lutowanie SMD, montaż i software/ oraz Sławka SQ2HCZ /montaż i audyt operacyjny/, którzy zmaterializowali w Bydgoszczy projekt Grzegorza SP8NTH. /http://www.sp8nth.ampr.org/articles.php?article_id=27/ Opis szczegółów technicznych pozostawiam ekspertom, a zaprezentuję praktyczne wykorzystanie HotSpota D-Star w zestawie samochodowym.                  TRX HotSpota funkcjonuje w paśmie 70 cm. Do czasu nadejścia przesyłki z dedykowaną anteną, wykorzystuję 3-pasmową DIAMOND SRH805S. HotSpot podłączony jest do notebooka MSI Wind z zainstalowanym systemem Windows XP. Do sterowania zainstalowane są dwa programy: D-Star Repeater i ircDDB Gateway. Dostęp do Internetu poprzez GSM zapewnia telefon HTC HD2 z uruchomioną aplikacją Wi-Fi Router lub modem Huawei E3131 z kartą Aero2.

(więcej…)

Testy SR2UVF-C przemiennik D-STAR 2mTest startup of SR2UVF-C 2m D-STAR repeater

Dzisiaj został uruchomiony testowo port C przemiennika D-STAR SR2UVF. Na razie działa jeden odbiornik, drugi odbiornik diversity w planach.

Konfiguracja radia do standardowej pracy:

  • Częstotliwość: 145,700
  • Shift: -0,600
  • Krok: 6,25kHz
  • RPT1: SR2UVF_C (podkreślenie to spacja/puste miejsce)
  • RPT1: SR2UVF_G (podkreślenie to spacja/puste miejsce)

Do pracy crossband C-B (wejście 2m, wyjście na obu):
Two meter port of SR2UVF D-STAR repeater has been activated today. It uses SplitRepeater (TX and RX are in separate locations). Right now only one receiver is active, the second receiver for diversity reception is awaiting installation

Standard radio setup:

  • Frequency: 145,700
  • Duplex: -0,600
  • Tuning step: 6,25kHz
  • RPT1: SR2UVF_C (underscore means empty space)
  • RPT1: SR2UVF_G (underscore means empty space)

Crossband setup C-B (input on 2m, output on both ports):
(więcej…)

Dodatkowe odbiorniki dla SRUVF

Pełną parą trwają pracę przy uruchomieniu dodatkowych odbiorników dla przemiennika D-STAR.

Przemiennik zostanie wyposażony w dodatkowe odbiorniki w paśmie 2m zlokalizowane w centrum Bydgoszczy oraz na północ od Fordonu. W tym celu zostanie wykorzystany sprzęt antenowy i komputerowy oraz w lokalizacjach po SR2U.

Poniżej symulacja możliwości pracy z terenu Bydgoszczy przez przemiennik z radiostacji ręcznej:              via 70cm                                  via 70cm i 2m

   

(więcej…)

Przemiennik DV 2m – otrzymaliśmy wsparcie od Piotra SQ2WKL

Z radością informujemy, że otrzymaliśmy kolejne poważne wsparcie finansowe z przeznaczeniem na uruchomienie przemiennika DV pracującego w paśmie 2 m. Sponsorem jest Piotr SQ2WKL. Należy podkreślić, że to kolejna wpłata od krótkofalowca niebędącego członkiem naszego Klubu SP2PUT. Przemiennik cyfrowy zbudowany i obsługiwany przez Klubowiczów z SP2PUT służyć będzie wszystkim pasjonatom Dowiedz się więcej…

Kruszwica 2012

Kruszwickie spotkanie krótkofalarskie 10 -12 sierpnia 2012 r.

Klub SP2PUT podczas spotkania krótkofalarskiego Kruszwica 2012 reprezentowany był przez Andrzeja SP2CA, Henryka SQ2AHJ i Sławomira SP2JST.

W drodze na spotkanie w Kruszwicy prowadzone był testy /Andrzej zabrał do samochodu IC 2820/ klubowego przemiennika destarowego w paśmie 70 cm. Łączność po stronie bydgoskiej zapewnili Artur SP2AGX, Mateusz SP2EMB i Ireneusz SQ2RCI, którzy w tym czasie zajmowali się pracami montażowymi i konfiguracyjnymi nowego przemiennika DV na pasmo 2 m w uczelnianych obiektach krótkofalarskich przy ul. Seminaryjnej i ul. Mazowieckiej. Dzięki pasji i zaangażowaniu tych kolegów, już wkrótce przemiennik DV pracujący w paśmie 2 m zostanie oddany do dyspozycji wszystkich krótkofalowców naszego regionu.

Rezultaty testów są wyśmienite: zasięg cyfrowego przemiennika SR2UVF-B obejmuje na kierunku południowym cały Inowrocław bez zakłóceń /BER 0%/, a z zakłóceniami i digitalizacją głosu sięga przedmieść Kruszwicy.
(więcej…)