Nasz przemiennik posiada odbiorniki i nadajniki na paśmie 2m (port C) i 70cm (port B) oraz połączenie przez internet z siecią D-STAR (port G). Do tej pory pracując radiotelefonem przez przemiennik trzeba było się zdecydować na których z tych trzech portów będzie słychać naszą transmisję i oczywiście odpowiednio ustawić radiotelefon. Możliwa była równoczesna transmisja tylko na 2 portach naraz: np. :

  • 70 cm i sieć D-STAR
  • 2m i sieć D-STAR
  • 2m i 70 cm

W związku z tym potrzebny były minimum 4 konfiguracje w pamięci radiotelefonu i powodowało to ograniczenia. Np. gdy ktoś z innej części kraju zalinkował się do portu B do naszego przemiennika był słyszany tylko na 70cm. Osoby które były w śródmieściu i korzystały z portu 2m ani, słyszały wywołania ani nie mogły zostać usłyszane. Inną kłopotliwą sytuacją bywało to że np. podając wywołanie na wejściu 2m z wyjściem na porty B i C (2m i 70cm) co prawda byliśmy słyszani w okolicy ale nasz transmisja nie trafiała już do sieci D-STAR no i dodatkowo jak ktoś w regionie odpowiedział na wywołanie korzystając z portu B (70cm) to przeważnie tej osoby nie odbieraliśmy.Dlatego podając wywołanie trzeba było informować na którym porcie się pracuje np. „Wywołanie ogólne podaje SQ2HCZ na porcie C przemiennika”. Od wczoraj nasz przemiennik ma zlinkowane oba porty do reflektora REF032 C co upraszcza konfigurację radiotelefonu i powoduje że jesteśmy słyszani na wszystkich portach przemiennika (BC i G). UWAGA: funkcja ta działa dla operatorów którzy zarejestrowali swoje znaki w sieci D-STAR (tylko wtedy ich transmisja jest przekazywana przez port G) i oczywiście gdy oba porty są zalinkowane do REF032 C (jeżeli ktoś rozlinkuje po kilku minutach przemiennik sam wznawia linki). Przy takiej konfiguracji przemiennika wystarczy zaprogramować w radiotelefonie dwie komórki pamięci np:

  • 438.935.5 z portami B i G -najlepsze do pracy na wschód od centrum Bydgoszczy
  • 145.700 z portami C i G – najlepsze do pracy w centrum Bydgoszczy i na zachód od niej.

Aby zilustrować obecne możliwości przemiennika przygotowałem dwa przykłady: 1. Pracujemy radiotelefonem na na wejściu SR2UVF (70cm)  i radiotelefonie ustawiliśmy porty wyjście B (70cm) i G (siec D-STAR) Przemiennik SR2UVF praca B do BCG via port BOdbiornik 70cm przekazuje dane do nadajnika 70cm i przy okazji do portu G który kieruje transmisję przez sieć D-STAR do REF032. Ponieważ port C (2m) jest zalinkowany do tego samego reflektora odbiera od niego transmisje i kieruje do nadajnika 2m. Dodatkowo każdy kto zalinkuje w kraju przemiennik lub swój domowy hotspot do REF032 C będzie mógł z nami prowadzić łączność.

 

 

 

 

2. Korespondent z kraju linkuje swój przemiennik lub domowy hotspot do portu B (70cm) naszego przemiennika SR2UVF i zaczyna nadawać Przemiennik SR2UVF praca G do BCG via port BZ sieci D-STAR sygnał trafia na port B i do jego nadajnika (70cm) oraz do portu G  który przekazuje dane do REF032 C. Ponieważ port C jest zalinkowany do tego samego reflektora „słyszy” co tam dotarło i retransmituje tą treść na nadajniku 2m. Słyszymy korespondenta na paśmie 2m oraz 70cm i możemy mu z dowolnego pasma radiowego odpowiedzieć. Podsumowując: korespondent z poza regionu może linkować się do nas teraz na trzy sposoby:

  • do reflatora REF032 C – jest słyszalny na każdym zlinkowanym porcie (w praktyce nie wie które porty są zlinkowane),
  • do SR2UVF portu B (70cm) – jest słyszalny na 100% na 70cm a także dodatkowo na 2m gdy porty są B i C zlinkowane do REF032 C,
  • do SR2UVF portu C (2m) – jest słyszalny na 100% na 2m a także dodatkowo na 70cm gdy porty są B i C zlinkowane do REF032 C,

Oczywiście jest wiele innym możliwości linkowania obu portów. Można np. oba porty SR2UVF zlinkować z przemiennikiem SR2UVV i otrzymujemy wtedy jeden „super przemiennik” pokrywający obszar od granicy z Wielkopolską aż po Świecie i Toruń. Sławek sq2hcz* * autor nie jest ekspertem i za takiego się nie uważa 🙂 w związku z tym w artykule mogą występować pewne nieścisłości lub błędy które jednak nie powinny mieć większego wpływu na ogólny obraz działania tego rozwiązania. Celem wpisu było przybliżenie tej tematyki w miarę prosty sposób.


0 komentarzy

Dodaj komentarz