Komunikaty dla Klubowiczów
Fotografie z pierwszych lat działalności Klubu SP2PUT
Udało się uratować stary nośnik i odzyskać kilka fotografii obrazujących pierwsze lata działalności Klubu SP2PUT.
Niektórym Kolegom zapewne zakręci się łezka w oku…
Informacje na temat pracy, konstrukcji i możliwości przemiennika SR2U.
Udało się uratować stary nośnik i odzyskać kilka fotografii obrazujących pierwsze lata działalności Klubu SP2PUT.
Niektórym Kolegom zapewne zakręci się łezka w oku…
Po kilku latach pracy i używania analogowego przemiennika FM w paśmie 2m postanowiliśmy zakończyć projekt. Przez ten czas zdobyliśmy bardzo dużo doświadczenia i wiedzy, której nie ma w podręcznikach. Ostatecznie jakość i naturalność audio przy transmisji VoIP okazywała się gorsza od klasycznego liniowego przemiennika FM, co nie zachęcało do pracy Dowiedz się więcej…
Dzięki zaangażowaniu Darka i Andrzeja w ostatni piątek odbiornik „fordoński” został zainstalowany w docelowym miejscu. Odbiornik ten znajduje się na wieży obserwacyjnej Nadleśnictwa Żołędowo na północ od Bydgoszczy. Dzięki temu osoby wyposażone w radiotelefony ręczne znajdujące się w Fordonie oraz na północ i wschód od niego powinny mieć łatwiejszy dostęp Dowiedz się więcej…
Program FRN odpowiadający za przesyłanie i sygnalizację od odbiornika (odbiorników) do nadajnika, uruchamia transmisję z chwilą gdy zostanie powiadomiony o tym że na wejściu przemiennika pojawił się sygnał.
Sygnalizacja ta może być zrealizowana na dwa sposoby:
Pierwsze tygodnie pracy SR2U z odbiornikami pracującymi z VOX wykazały że sterowanie takie nie jest optymalne. Wbrew pozorom czym silniejsza stacja tym gorzej VOX radził sobie z wyzwalaniem transmisji. Przykładowo gdy sygnał odebrany był czysty i bez szumów VOX nie reagował – dopiero pierwsze sylaby wypowiedziane przez korespondenta aktywowały nadajnik co skutkowało obcięciem początku wypowiedzi.
Ponieważ FRN umożliwia sterowanie sprzętowe zastosowane poniższe rozwiązanie na transoptorze.
Sygnalizacja o napięciu dodatnim (5-10V) zasila diodę transopotora. Rezystor 1k ogranicza prąd do bezpiecznej wartości dla diody.
Oświetlona bramka transoptora podaje 12V z pinu nr 4 portu szeregowego na pin nr8. Rezystor 10k podaje „masę” z pinu nr5 na pin nr 8 w celu ustabilizowana stanu początkowego. (więcej…)
Dzisiaj ruszył drugi odbiornik przemiennika SR2U. Odbiornik zlokalizowany jest na budynku UTP przy ulicy Mazowieckiej. Pierwsze testy pokazały że jest on bardzo czuły mimo dużo niżej zainstalowanej anteny. Umożliwia łączność za pomocą urządzeń przenośnych z centrum oraz przyległych dzielnic Bydgoszczy pracując mocą poniżej 1W. Kolejnym etapem będzie przeniesienie odbiornika znajdującego Dowiedz się więcej…
Wczoraj wieczorem ruszył nowy nadajnik przemiennika SR2U. Bazując na rozwiązaniu Artura SP2AGX zmodyfikowano cześć informatyczną odpowiedzialną za przekazywanie dźwięku od odbiorników/odbiornika do nadajnika. Zmiany zostały wprowadzone w celu ułatwienia zarządzania, napraw i konfiguracji całym systemem dzięki zastosowaniu systemu okienkowego.
Ponieważ sprawa przemiennika SR2U pozostaje nadal sprawą otwartą przedstawiam pomysł na jego przeróbkę.
Podstawowe założenia:
Aktualne dane dotyczące pracy poszczególnych elementów przemiennika SR2U: Telemetria jest gromadzona na bieżąco. Ciągłe linie oznaczają temperaturę wewnątrz skrzyni, 'ciapki’ napięcie zasilacza. Błękitne słupki oznaczają czas pracy nadajnika znormalizowany do 20. Przykład: słupek wysokości 20 – 100% czasu użytkowania przemiennika, słupek wysokości 10 – 50% czasu przemiennika Dowiedz się więcej…
Od kilku miesięcy w Akademickim Klubie Krótkofalowców trwają prace nad zbudowaniem i uruchomieniem w Bydgoszczy nowego przemiennika pracującego w paśmie 2m. Stało się to możliwe za sprawą kilku zapaleńców, którzy od dłuższego czasu dyskutowali nad koncepcją jego budowy. W naszych głowach zrodził się projekt przemiennika w niekonwencjonalnej postaci: jeden nadajnik Dowiedz się więcej…