Program FRN odpowiadający za przesyłanie i sygnalizację od odbiornika (odbiorników) do nadajnika, uruchamia transmisję z chwilą gdy zostanie powiadomiony o tym że na wejściu przemiennika pojawił się sygnał.

Sygnalizacja ta może być zrealizowana na dwa sposoby:

  1. funkcja VOX – sygnał audio z odbiornika doprowadzony do wejścia karty dźwiękowej po otwarciu blokady szumów wyzwala transmisję sieciową.
  2. sterowanie sprzętowe – wyprowadzone dodatnie napięcie (5-10V) z układu odbiornika sygnalizuje otwarcie blokady szumów po przez podanie stanu logicznego na wybranym pinie portu szeregowego.

Pierwsze tygodnie pracy SR2U z odbiornikami pracującymi z VOX wykazały że sterowanie takie nie jest optymalne. Wbrew pozorom czym silniejsza stacja tym gorzej VOX radził sobie z wyzwalaniem transmisji. Przykładowo gdy sygnał odebrany był czysty i bez szumów VOX nie reagował – dopiero pierwsze sylaby wypowiedziane przez korespondenta aktywowały nadajnik co skutkowało obcięciem początku wypowiedzi.

Ponieważ FRN umożliwia sterowanie sprzętowe zastosowane poniższe rozwiązanie na transoptorze.

Sygnalizacja o napięciu dodatnim (5-10V) zasila diodę transopotora. Rezystor 1k ogranicza prąd do bezpiecznej wartości dla diody.

Oświetlona bramka transoptora podaje 12V z pinu nr 4 portu szeregowego na pin nr8. Rezystor 10k podaje „masę” z pinu nr5 na pin nr 8 w celu ustabilizowana stanu początkowego.

Wstępne stawienia programu do pracy z takim sprzętowym sterownikiem poniżej. Czasy opóźnień należy ustawić na koniec w czasie testów przemiennika kierując się potrzebami użytkowników. Numer portu COM należy ustawić zgodnie z wybranym gniazdem w PC.

Po pojawieniu się sygnału na odbiorniku napięcie na wyjściu sygnalizacyjnym odbiornika spada z 5 do 0V, transopor wyłącza 12V na pinie nr 8 portu szeregowego i program „wie” że ma uruchomić transmisję sygnału audio do nadajnika przez VoIP.

Ten prosty układ został umieszczony bezpośrednio we wtyczce portu szeregowego a elementy zostały przylutowane bezpośrednio do pinów wtyczki żeńskiej.

Pomysł sterownika: Artu SP2AGX, wykonał Sławek SQ2HCZ.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz