O stworzenie wespół z władzami „rezerwowej” sieci komunikacyjnej bydgoscy krótkofalowcy zabiegali już w roku 1933

 

Tworzenie awaryjnych sieci łączności kryzysowej nie jest w środowisku krótkofalarskim wyłącznie znakiem czasów współczesnych. W kręgu przedwojennego Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców idea porozumienia z władzami w sprawie tworzenia, jak to wtedy nazywano „rezerwowej” sieci komunikacyjnej, zyskała poparcie i wymiar aplikacyjny już w roku 1933.

Wielkim orędownikiem budowy sieci łączności kryzysowej był pierwszy Prezes Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców kpt. Józef Mickiewicz SP1AE, który na zawsze pozostanie dla potomnych wzorem patriotyzmu i bohaterstwa.

Kapitan pilot Józef Mickiewicz przy urządzeniach radionadawczych własnej konstrukcji. Znak SP1AE. Źródło: Fotografia z albumu rodziny Mickiewiczów, online, dostęp: 21.11.2017, dostępny w WWW: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Adam_Stanis%C5%82aw_Mickiewicz#/media/File:Kpt._J%C3%B3zef_Mickiewicz_-_SP1AE.jpg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kpt. Józef Mickiewicz w Wikipedii

Rodzina Mickiewiczów

Statut Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców

 

(więcej…)

SN0ENI – dyplomy już czekają na łowców :-) :-)

Gratulacje dla wszystkich operatorów stacji okolicznościowej SN0ENI !!

Podczas pierwszego dnia pracy przeprowadzono kilkaset łączności, a strona

https://qrz.com/db/SN0ENI miała ponad 700 odsłon

Dodaliśmy bieżące uzupełnianie DXWatcha, ClubLoga, a wpisy na LoTW zostaną zweryfikowane zaraz po 6 października.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej informacje związane z innymi znakami z grupy SN0… pracującymi w ramach Akcji „Wojskowy Sprzęt Łączności”

 

(więcej…)

Akcja Dyplomowa „Wojskowy Sprzęt Łączności”

Akademicki Klub Krótkofalowców SP2PUT będzie aktywny w eterze pod znakiem SN0ENI w ramach Akcji Dyplomowej „Wojskowy Sprzęt Łączności”.

Akcja jest lekcją historii o zapomnianym, dawnym sprzęcie łączności, zwłaszcza o pierwszych polskich, wojskowych radiostacjach okresu międzywojennego oraz oddaniem hołdu ich konstruktorom i żołnierzom, którzy z nich korzystali podczas II wojny światowej. Ze względu na decydujące znaczenie dla przebiegu tej wojny, czcimy też ogromny dorobek polskich kryptologów, stąd nawiązanie do maszyny szyfrującej ENIGMA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(więcej…)

Pionierzy Polskiej Radiotechniki

Wielce Szanowni Klubowicze, Sympatycy i Pasjonaci polskiej radiotechniki!

Dzięki uprzejmości autora – Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA, zamieszczamy na stronie Akademickiego Klubu Krótkofalowców SP2PUT, publikację „Pionierzy Polskiej Radiotechniki”. To prawdziwa gratka dla pasjonatów radia i bogate źródło trudno dostępnych informacji.

Jest to już trzecie wydanie historii polskich radiotechników. CD-ROM został wydany z okazji 85-lecia Polskiego Związku Krótkofalowców /PZK/, 90 lat Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej /IARU/ i 20 lat miesięcznika „Świat Radio„.

(więcej…)

Pionierzy Polskiej Radiotechniki

Wielce Szanowni Klubowicze, Sympatycy i Pasjonaci polskiej radiotechniki! Dzięki uprzejmości autora – Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA, zamieszczamy na stronie Akademickiego Klubu Krótkofalowców SP2PUT, publikację „Pionierzy Polskiej Radiotechniki”. To prawdziwa gratka dla pasjonatów radia i bogate źródło trudno dostępnych informacji. Jest to już trzecie wydanie historii polskich radiotechników. CD-ROM został wydany z Dowiedz się więcej…

Wystawa i Pokazy krótkofalarskie w sobotę 25 kwietnia

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich Klubowiczów i Sympatyków krótkofalarstwa oraz techniki radiowej na Wystawę Radio Retro oraz Pokazy krótkofalarskie, które odbędą się w sobotę 25 kwietnia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57. http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a%2FPOKAZY&timerange=3600&tail=3600               Wystawa i Pokazy organizowane są z okazji Dowiedz się więcej…

Radio retro – ocalić od zapomnienia

Inaugurując cykl „Radio Retro – ocalić od zapomnienia” chciałbym szanownym Klubowiczom prWszystkie kategoriezedstawić prawdziwą relikwię – Statut Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców zatwierdzony 27 lutego 1934 r. w imieniu Wojewody Poznańskiego przez Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa T. Bruniewskiego.

Bydgoski Klub Krótkofalowców (B.K.K.) został na mocy decyzji Wojewody Poznańskiego z dnia 6 grudnia 1933 r. nr BP, V 1a/154 wydanej na podstawie art. 21 Prawa o Stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R.P. nr 94, poz. 808) wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Poznańskiego Urzędu Wojewódzkiego pod nr 99.

(więcej…)

Statut Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców – 27 lutego 1934 r.

Inaugurując cykl „Radio Retro – ocalić od zapomnienia” chciałbym szanownym Klubowiczom przedstawić prawdziwą relikwię – Statut Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców zatwierdzony 27 lutego 1934 r. w imieniu Wojewody Poznańskiego przez Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa T. Bruniewskiego. Bydgoski Klub Krótkofalowców (B.K.K.) został na mocy decyzji Wojewody Poznańskiego z dnia 6 grudnia 1933 r. Dowiedz się więcej…