Stan podwyższonej gotowości dla ASŁK

Ze względu na ostrzeżenia pogodowe dotyczące silnego wiatru praktycznie na całym obszarze kraju dzisiaj w godzinach nocnych (z czwartku 05.10 na piątek 06.10), ogłaszam stan podwyższonej gotowości dla Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej od godz. 18.00 do odwołania. Zalecane jest monitorowanie częstotliwości 145.525MHz i automatycznej stacji pogodowej SR2WX 144.950MHZ. Koordynator ASŁK Dowiedz się więcej…

Montaż anteny typu Quadrifilar Helix

Wojciech SP2GPS udostępnił fotografie z okresu budowy anteny typu Quadrifilar Helix do odbioru sygnałów z satelitów pogodowych i film z sobotniego montażu na dachu Klubu SP2PUT. Fotografie pogody z satelitów grupy NOAA i Meteor uzupełnią prognozy z automatycznej stacji SR2WX nadającej komunikaty na częstotliwości 144.950MHz i będą wykorzystywane w działalności Dowiedz się więcej…

Sobotnie prace antenowe

Piękna sobotnia pogoda sprzyjała wyjściu na dach wieżowca-akademika i przeprowadzeniu drobnych napraw klubowego systemu antenowego. Zespół w składzie: Andrzej SP2CA, Damian SWL, Grzegorz SQ2RBY, Sławomir SP2ST, Sylwia SWL i Wojciech SP2GPS, niejako przy okazji, zamontował na dachu antenę typu Quadrifilar Helix do odbioru sygnałów z satelitów pogodowych. Antena wykonana przez Dowiedz się więcej…

AKADEMICKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ

Academical Emergency Communications Network  ASLK AKADEMICKA  SIEĆ  ŁĄCZNOŚCI  KRYZYSOWEJ                           Akademicka Sieć Łączności Kryzysowej działa zgodnie z przepisami prawa, Statutem PZK oraz Statutem Klubu SP2PUT na podstawie Regulaminu. Koordynatorem Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej jest Kolega Grzegorz SQ2RBY.  sq2rby[at]wp.pl Dowiedz się więcej…

Testy radiowej pogodynki na 144.950 MHz

Nasz Kolega – Andrzej SQ2FRB uruchomił testowo automatyczną pogodynkę radiową dla Bydgoszczy na częstotliwości 144.950 MHz.
Gratulacje !!

SQ2FRB-13
Pogodynka co 15 minut podaje dane pogodowe z obszaru Osowej Góry i Fordonu:
xx:00 i xx:30 Osowa Góra, xx:15 i xx:45 Fordon.
Dane pobierane są z systemu APRS: stacje SP2ST-13 i SQ2FRB-13 i uzupełniane z Internetu.
Komunikaty zawierają:
– ciśnienie
– temperaturę
– wilgotność
– prognozę.
Dla Fordonu dodatkowo: kierunek, siła i podmuchy wiatru oraz temperatura odczuwalna.

(więcej…)

Per aspera ad astra – Projekt „NOAA-picture-receiving” uwieńczony sukcesem!

Per aspera ad astra. Ta łacińska sentencja – przez trudności do celu, a dosłownie: przez ciernie do gwiazd, trafnie obrazuje starania naszych Klubowych Kolegów: Dariusza SP3CAD i Mateusza SP2EMB w budowaniu systemu odbiorczego map pogodowych APT z satelitów NOAA.

Godna podziwu pasja, wytrwałość i twórczy intelekt zaowocowały dziś sukcesem! System odbiorczy funkcjonuje doskonale!

Od jakiegoś czasu po cichu kibicowaliśmy w Klubie obu kierownikom i wykonawcom projektu: Dariuszowi SP3CAD i Mateuszowi SP2EMB.

Jak wszystkim badaczom i odkrywcom satelitarnego nieba, dane im było poznać radość sukcesu i gorycz nieudanych eksperymentów. Muszę się przyznać, że i mnie – wiecznego optymistę – chwilami dopadały myśli, czy uda się osiągnąć dobrą jakość zdjęć przy tak zminimalizowanym budżecie. Dariusz i Mateusz nie zrażali się odmową współpracy ze strony kolejnych odbiorników i zbyt wąskich filtrów. Prowadziła ich Magia Radia i Magia SatelitarnaAstra. W końcu, używając kosmicznego języka, to radioamatorzy stojący po Jasnej Stronie Mocy i Moc była z nimi podczas wielogodzinnych prób.

Pomoc przy konfiguracji oprogramowania nadeszła także ze strony Ireneusza SQ2RCI i Macieja SQ7OBJ.

Panaceum na wąskie pasmo odbiornika okazał się tuner DVB-T oparty na chipie RTL2832U i tunerze E4000, a także oprogramowanie SDR. Zestaw z anteną QFH pozwolił dziś na odebranie map pogodowych o bardzo dobrej jakości:

NOAA 18 z godziny 13:01 czasu zulu,
NOAA 19 z godziny 12:11 czasu zulu.

(więcej…)