Rozbudowa serwera APRS – zapraszamy do podłączania węzłów :-)

Andrzej SQ2FRB niestrudzenie doskonali funkcjonowanie serwera APRS. 🙂 🙂 Zapraszamy administratorów do skorzystania z możliwości uruchomienia monitora pakietów dla swoich węzłów. Przykłady testowego funkcjonowania dla SQ2MO i SP5PKK: http://klub.sp2put.pl/sq2mo  http://klub.sp2put.pl/sp5pkk  Możliwość podejrzenia, co słyszy i co ostatnio słyszał (1000 pakietów) dany węzeł, z pewnością ucieszy adminów. 🙂 🙂 Serwer SP2PUT Dowiedz się więcej…

ASLK – udane testy APRS poprzez satelitę NO-84 :-)

Dziś w południe eksperymentując z ustawieniami radia i oprogramowania, prowadziłem próby APRS poprzez satelitę PSAT/NO-84. 🙂 Wykorzystanie łączności satelitarnej w działaniach Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej związane jest z pewnością dostępu do przemiennika na orbicie okołoziemskiej w zmieniających się warunkach podczas każdego przelotu trabanta będącego w zasięgu naszych anten i stacji Dowiedz się więcej…

All the best to SP2PUT via PSAT :-)

Testując ustawienia radia do pracy w APRS, nie mogłem zapomnieć o przesłaniu najlepszych życzeń dla naszego Klubu SP2PUT poprzez satelitę.  🙂 PSAT – NO-84 – ParkinsonSAT – Naval Academy OSCAR 84 – jest radioamatorskim satelitą, który ma na swoim pokładzie przemiennik APRS funkcjonujący na częstotliwości 145.825 MHz. Nazwa ParkinsonSAT została Dowiedz się więcej…

Kosmiczny APRS w łączności kryzysowej

Już u zarania swoich dziejów tj. od 1984 roku, APRS – Automatic Packet Reporting System rozwijany był jako system łączności kryzysowej i nosił wtedy oficjalną nazwę Connectionless Emergency Traffic System – CETS [1]. CETS był wykorzystywany w ćwiczeniach krótkofalowców działających w National Disaster Medical System – NDMS [2], wspieranych oficjalnie Dowiedz się więcej…

Udana inauguracja sezonu łączności terenowych :-)

Dziś Klub SP2PUT zainaugurował sezon łączności terenowych. Spotkaliśmy się niedaleko siedziby Klubu na terenie dawnego Księstwa bydgosko-wyszogrodzkiego  w Grodzisku Wyszogród. Chociaż na samej nadwiślanej skarpie dokuczał bardzo zimny wiatr, to można stwierdzić, że pogoda nam dopisała. Anteny i radiostacje polowe rozłożyliśmy na kilku wzgórzach, a bazę zorganizowaliśmy w zacisznej dolinie. Dowiedz się więcej…

Regionalny serwer APRS

Wielka krótkofalarska pasja Andrzeja SQ2FRB znów zaowocowała radością dla Klubu – tym razem w formie serwera APRS. 🙂 Stałym informatycznym wsparciem służy nam także Artur LB9MG z dalekiej Norwegii. Serwer jest dostępny dla użytkowników z Internetu pod adresem: klub.sp2put.pl   (port 14580 – standardowy), a dla AmprNETu: sp2put.ampr.org (port 14580). Status Dowiedz się więcej…

Kolejna ruchoma klubowa radiostacja w APRS

Do grona APRSowiczów wysyłających ramki radiowo komunikaty/aprsdroid-w-terenowej-lacznosci-kryzysowej/ komunikaty/aprsdroid-konfiguracja-do-transmisji-radiowej/ dołączył ostatnio Benedykt SQ2PVB. „Reszta świata” aprs/ wizualizuje efekty inwencji klubowych eksperymentatorów i elektroników.                    

APRSdroid – konfiguracja do transmisji radiowej

W nawiązaniu do mitologii greckiej Internet określany jest mianem „dwunastej muzy”. Mamy nadzieję, że dzięki jego ogromnej skali oddziaływania, bardzo duże grono krótkofalowców przetestuje zastosowanie aplikacji APRSdroid do radiowej transmisji w systemie APRS i będzie przygotowane do działań ad hoc w sytuacjach kryzysowych. Zapraszamy na film zrealizowany przez Roberta SP2ROB. Dowiedz się więcej…

APRSdroid w terenowej łączności kryzysowej

W warunkach nadzwyczajnych nie zawsze mamy do dyspozycji wystarczającą ilość kosztownych specjalistycznych TRX-ów z fabrycznie wbudowanymi modułami APRS, zaś telefon z systemem Android i jakieś ręczne radio nadające w paśmie 2m, prawdopodobnie będzie nam towarzyszyć w większości sytuacji. Aplikacja APRSdroid może odegrać bardzo ważną rolę w terenowej łączności kryzysowej w Dowiedz się więcej…

Ćwiczenia ASŁK „Wiatrołom 2017”

W dniu 10 grudnia 2017 roku odbyły się zaplanowane ćwiczenia Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej. Scenariusz ćwiczeń zakładał: Cele ćwiczeń: – ustalenie liczebności realnie aktywnych członków sieci jako jej istotnych uczestników, – podnoszenie praktycznej umiejętności pracy radiowej w sytuacjach kryzysowych, – ocena czasu reakcji, – promowanie tego typu działań w środowisku Dowiedz się więcej…

APRS i Arduino w jednym stali domu

APRS – technologia jednym lepiej znana, innym mniej, popularyzuje się wśród krótkofalowców. Za sprawą dostępności do nowoczesnych projektów elektronicznych, których ceny raczej spadają, coraz więcej osób decyduje się na uruchomienie własnego nadajnika/trakera w systemie APRS. Wielu z nas korzysta z tej technologii wykorzystując możliwości protokołu TCP/IP, jednak wysyłanie ramek lokalizacyjnych Dowiedz się więcej…

Spotkania Grupy Przyjaciół Adama

Łączy ich APRSowa pasja… Na punkcie transmisji ramkami UI protokołu AX.25 mają prawdziwego bzika! 🙂 🙂 Do Grupy należy kilku Klubowiczów… 🙂 Nazwa „Grupa Przyjaciół Adama” ewoluowała… aż zatoczyła pełny krąg. 🙂 🙂 „Od zawsze” najbardziej optymistycznie nastawionych do świata ludzi można spotkać cały dzień na lokalnej częstotliwości 439,700MHz FM. Dowiedz się więcej…