APRS – technologia jednym lepiej znana, innym mniej, popularyzuje się wśród krótkofalowców. Za sprawą dostępności do nowoczesnych projektów elektronicznych, których ceny raczej spadają, coraz więcej osób decyduje się na uruchomienie własnego nadajnika/trakera w systemie APRS.

Wielu z nas korzysta z tej technologii wykorzystując możliwości protokołu TCP/IP, jednak wysyłanie ramek lokalizacyjnych za pomocą sieci Internet ma swoje wady; jedną z nich jest fakt, że gdy tracimy dostęp do Internetu, przestajemy wysyłać ramki z informacjami o lokalizacji. Spotkałem się z głosami, które sam podzielam, że prawdziwy APRS to taki, który jest nadawany tylko drogą radiową.

Jego przewagą jest to, że nawet gdy z jakiegoś powodu zabraknie dostępu do Internetu, nasze ramki trafią w eter i będziemy mogli zostać „odnalezieni” na mapie, a ma to kolosalne znaczenie w sytuacjach kryzysowych. Z myślą o łączności kryzysowej powstał w mojej głowie pomysł uruchomienia nadajnika APRS do stacji domowej (kolejnym etapem będzie traker mobilny) z wykorzystaniem platformy Arduino oraz ręcznego radia Wouxun KG-UV2D.

W normalnych warunkach radio znajduje się w podstawie służącej do ładowania, która zasilana jest z sieci 230V. Podstawa ładuje baterię wewnętrzną radia i jednocześnie dostarcza zasilanie do trakera. W czasie gdy brak jest zasilania sieciowego, podstawa radia i sam układ zasilany jest z akumulatora 12V ładowanego za pomocą panelu fotowoltaicznego.

W projekcie wykorzystałem Arduino UNO, ale traker zadziała także na innych wersjach tej platformy. Bazą był projekt https://github.com/trackuino/trackuino/tree/master.

Zmiany w kodzie, które wprowadziłem dotyczą dodatkowego czujnika GP2Y1010AU0F poziomu pyłu zawieszonego o średnicach cząstek do 2,5 mikrometra. Czujnik został zamontowany w specjalnej obudowie radiacyjnej na maszcie pod anteną. Wprawdzie istnieją komercyjne stacje badające takie parametry, jednak postanowiłem w celach nie tylko edukacyjnych rozszerzyć funkcje nadajnika APRS o pomiar tej wartości i prezentowanie jej w komentarzu ramki APRS.

Zachęcam do zbudowania własnego trakera APRS na bazie Arduino, chociażby ze względów edukacyjnych. 🙂

Grzegorz SQ2RBY

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”73″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]


0 komentarzy

Dodaj komentarz