Zapraszamy do testów cyfrowego wielosystemowego (DMR/C4FM/D-Star) przemiennika SR2UVF.

 

DMR-Id: 260260

QRG: TX: 438.9375 MHz / RX: 431.3375 MHz

CC (Color Code): 1

Podlaczone grupy (statyczne) – mogą ulec zmianie:

  • Slot 1:
    • 260SP – Polska
  • Slot 2:
    • 260260BYDZIA – Grupa rozmowna dla Bydgoszczy i okolic
    • 2602SP2 – Rozmowy w obrębie okręgu wywoławczego SP2

Zapoznaj się z zasadami udostępnianie usług na stronie sieci HamNET.

Przemiennik jest wpięty do Bydgoskiej Sieci HamNet i poprzez nią podłączony do BrandMeister.

Aktualnie pracuje testowo z antenami na wysokości ok. 53m n.p.m. (czyli dość nisko jak na Bydgoszcz) bez dupleksera (co na pewno ma negatywny wpływ na czułość odbiornika):

  • TX: antena kierunkowa w polaryzacji pionowej celująca w środek Bydgoszczy
  • RX: antena pionowa X-300 Diamond (umiejscowiona z 25m z tyłu kierunkowej oraz z 2m wyżej

W docelowej lokalizacji czeka już antena na wysokości ok. 85m z duplekserem.

Przemiennik SR2UVF powstał dzięki zaangażowaniu Grzegorza SQ2RBY, Mateusza SP2EMB i Andrzeja SQ2FRB oraz pozostałych kolegów z klubu SP2PUT, którzy pomagali chociażby w demontażu i wnoszeniu drabiny 😉 – bez ich udziału uruchomienie przemiennika nie byłoby możliwe.

Zapraszamy do testów i dzielenia się uwagami. Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji odnośnie pracy przemiennika – zwłaszcza teraz przed właściwym montażem, gdyż później bezpośredni dostęp do niego będzie bardzo problematyczny !

Czy są chętni na sprawdzenie D-Star ?

Proszę pamiętać, że jest to przemiennik cyfrowy i w związku z tym nie obsługuje oraz nie reaguje na analogowy FM (stawianie nośnych). Większość ruchu na przemienniku (to co słychać) ze względu na popularność i ilość użytkowników to standard DMR.

DMR można dekodować i posłuchać używając np. oprogramowania DSDPlus. Jednakże samo pobranie dźwięku wychodzącego z głośnika trx’a zapewne zakończy się niepowodzeniem.
W moim trx’ie (IC-820H) konieczne było przełączenie na 9600, sygnał pobrany z wyjścia cyfrowego. Jakość jest dobra, ale słuchając na dedykowanym radiu znacząco lepsza.
W parametrach należy określić, które wejście i wyjście karty należy użyc. Po wciśnięciu „3” program będzie dekodował dowolny slot, na którym pojawi się rozmowa.


0 komentarzy

Dodaj komentarz