Szanowni Członkowie Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej!

Szanowni Klubowicze i Sympatycy SP2PUT!

Szanowni Koledzy Krótkofalowcy!

Prosimy Was o przyłączenie się do akcji promowania właściwych postaw w sferze bezpieczeństwa i propagowania bezpiecznych zachowań związanych z wypadkami.

Zasady postępowania zostały opracowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Bydgoszczy.

 

Służby ratownicze często napotykają na duże trudności, kiedy muszą się skontaktować z bliskimi osoby poszkodowanej. Nawet, gdy znajdą telefon komórkowy należący do osoby, której udzielają pomocy, nie są w stanie z długiej listy kontaktów wybrać numeru do kogoś, kto mógłby pomóc ustalić pewne dane dotyczące poszkodowanego (np., na co choruje).

Dlatego warto mieć wpisany w swojej komórce specjalnie oznaczony numer ICE (In Case of Emergency) – służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi. Skrót ten jest znany przez ratowników prawie na całym świecie, więc dobrze jest wpisać numer ICE do swojego telefonu.

Jak wprowadzić ICE do swojego telefonu?

Dodaj do spisu w swoim telefonie pod hasłem „ICE” numer osoby, z którą można się skontaktować w sytuacji zagrożenia Twojego zdrowia lub życia (np. podczas wypadku drogowego, nagłego zasłabnięcia itp.). Pozwoli to na szybkie odnalezienie z książki kontaktów telefonu właściwej osoby, która potrafi udzielić informacji o Tobie.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo skontaktowania się – umieść kilka numerów „ICE” oznaczając je odpowiednio ICE1, ICE2, ICE3. Może się przecież zdarzyć, że osoba wpisana jako ICE również będzie uczestnikiem wypadku, a wtedy z oczywistych względów nie będzie mogła służyć pomocą. (Jeżeli chcesz, możesz za skrótem „ICE” dopisać, kim jest dla Ciebie ta osoba lub podać jej imię, nazwisko np. ICE1 Mama, ICE2 Marek, itp.).

Co możesz zyskać dzięki ICE?

W przypadku wystąpienia zagrożenia, np. gdy ofiara wypadku jest nieprzytomna, szybki kontakt pozwoli na uzyskanie istotnych informacji o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, problemach ze zdrowiem, alergiach. Dodatkowym atutem jest jego „międzynarodowość”- ICE jest symbolem rozpoznawanym w wielu krajach Europy i świata.

Oznakowanie uprościłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym.

Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może być bardzo przydatny.

Dlatego nie czekaj! Już dzisiaj wpisz do swojej komórki numer ICE!

bip.um.bydgoszcz.pl