Trzecia edycja przełącznika antenowego – ten model łączy zalety klubowego przełącznika do FT-950 z transceiverami Icoma, pracą automatyczną i ręczną oraz sterowaniem z komputera przez USB.

This is the third iteration of my antenna switch controllers. The new switch supports both automatic switching with Yaesu and Icom transceivers, manual switching and computer control.

Schemat elektryczny niewiele różni się od wersji dla transceiverów Yaesu. Główne zmiany to przeniesienie ledów i gniazda DB-9 na płytkę drukowaną oraz drobne zmiany w prowadzeniu ścieżek. Płytka pasuje do obudowy Z-76. Po przeniesieniu ledów zniknął problem lutowania 32 końcówek przewodów – diody świecą po prostu przez obudowę, a jedyne przewody prowadzą do przycisków (10 przewodów).

schematic

Przełącznik może być zasilany ze złącza akcesoriów transceiverów, z USB (tylko do wymiany firmware i testowania) lub osobnego zasilacza. Wszystkie linie zasilające są chronione bezpiecznikami polimerowymi.
pcb

Firmware umożliwia automatyczne dekodowanie pasma z analogowego napięcia BAND transceiverów Icom i dekodowanie pasma z 4-bitowego wyjścia Yaesu. Tryb pracy przestawia się programem hidtool zapisując 0x59 (hidtool_yas.exe write 0x59).

Do obsługi służą przyciski: 1,2,3,4,5,6,7 i AUTO.

 • Przycisk AUTO + podanie zasilania – bootloader do wymiany firmware (trzeba cały czas trzymać AUTO)
 • Przycisk 1 + podanie zasilania – reset pamięci, tryb pracy Icom
 • Programowanie pamięci:
  1. Ustawić pasmo w radiu
  2. Wdusić przycisk AUTO
  3. Wdusić przycisk 1/2/3/4/5/6/7
  4. Puścić przycisk 1/2/3/4/5/6/7
  5. Puścić przycisk AUTO
  6. Powtarzać dla reszty pasm 🙂
 • Przycisk 1/2/3/4/5/6/7 – przejście w tryb ręczny i wybranie anteny
 • Przycisk AUTO – przejście w tryb automatyczny

W trybie Yaesu można dowolną ilość razy programować wybrane pasmo, w trybie Icom niestety nie. Jeżeli się chce coś zmienić, to trzeba zacząć od resetu pamięci i ustawienia wszystkiego na nowo (przy 7 antenach i ilości pasm KF nie jest to duży problem).
yas_gui

Software jest praktycznie identyczny jak w wersji dla Yaesu FT-950. Inny jest tylko plik hidtool_yas.exe i deskryptory VID/PID USB. Można z komputera wybrać ręcznie antenę lub włączyć tryb automatyczny.
switch1

– – >Paczka firmware + schemat + płytka + software< - -

Artur SP2AGX

switch2

The schematic has been changed just a little from the Yaesu version. Leds and DB-9 socket are now mounted on the PCB. The PCB fits a Z-76 case.
schematic

The controller can be powered directly from the transceiver, from an external power supply or from USB (only for firmware change, as USB 5V is too low for 12V relays). All power lines are protected by polymer fuses.
pcb

Firmware can automatically pick the right antenna based on Icom’s analog voltage output (BAND signal) or Yaesu’s 4-bit binary TTL output. The device resets to Icom mode by default. The mode can be changed by writing 0x59 using hidtool (hidtool_yas.exe write 0x59).

There are eight push-buttons: 1,2,3,4,5,6,7 and AUTO.

 • AUTO + power on – bootloader for firmware upgrade (AUTO has to be pressed all the time)
 • Button 1 + power on – memory reset and reset to Icom mode
 • Band programming:
  1. Set the desired band on the radio
  2. Press AUTO
  3. Press 1/2/3/4/5/6/7
  4. Release 1/2/3/4/5/6/7
  5. Release AUTO
  6. Rinse and repeat for other bands 😉
 • 1/2/3/4/5/6/7 button – manual selection of an antenna
 • AUTO button – automatic band selection

Bands can be programmed at any time when using Yaesu mode. Programming a new band in Icom mode works the same, but in order to change settings with an Icom transceiver one must reset the device and program everything from scratch. It is an annoyance, but is managable for 7 antennas and the number of amateur HF bands.
yas_gui

Software is almost unchanged from the previous Yaesu FT-950 version. The only difference is a new hidtool_yas.exe and USB VID/PID numbers. The software can manually select an antenna or switch the device to automatic operation.
switch1

– – >Release package: firmware, schematics, software, PCB< - -

Artur SP2AGX

switch2

Kategorie: SP2AGX DIY

0 komentarzy

Dodaj komentarz