Testom miały być poddane dwa zestawy składające się z urządzeń Kenwood TS-480 SAT i anten typu Odwrócone V zamontowanych na 10-ciometrowych teleskopowych masztach z włókna szklanego DX-WIRE.

Na miejsce testów wybraliśmy obszar mający istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych i krajobrazowych – Rezerwat przyrody Kruszyn – obejmujący zachowane w stanie naturalnym ekosystem i rzadkie gatunki roślin. Obszar rezerwatu to kompleks rozciągnięty wzdłuż torów kolejowych w zachodniej części Nadleśnictwa Żołędowo. Rezerwat o powierzchni 72,7 ha utworzono w 1997 r. w celu ochrony zalesionych zboczy pradoliny Noteci o wyjątkowych walorach krajobrazowych z fragmentami doskonale wykształconych grądów zboczowych.

 

Rezerwat_przyrody_Kruszyn

 

 

 

 

 

 

Dwoma autami udaliśmy się z Andrzejem SP2CA drogą krajową nr 10 w kierunku zachodnim. Łączność utrzymywana była za pomocą stacji samochodowych ICOM IC-2820 i Kenwood TM – D710 na częstotliwości 145.550 MHz. Trasę przejazdu monitorowano dzięki systemowi APRS. Rezerwat przyrody Kruszyn leży niedaleko Bydgoszczy: pomiędzy Strzelewem i Minikowem.

Wydawało się, że pogoda będzie sprzyjać wyprawom terenowym … Jednak, kiedy rozłożyliśmy sprzęt i zainstalowaliśmy anteny …. zaskoczyła nas burza z ulewnym deszczem. Przemoczeni i pokąsani przez chmary komarów zrekompensowaliśmy sobie kaprysy pogody smacznym obiadem w restauracji Chata Skrzata w Kruszynie.

Nie poddaliśmy się i późnym popołudniem uruchomiliśmy testowo radiostację z przydomowego podwórka na Osowej Górze. Długi fider podłączony był przez przejściówkę do stacjonarnej instalacji antenowej.

Można uznać, że TS-480 SAT przeszedł „udany” test pracy terenowej.

IMG_2331

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_2335

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_2334

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_2336

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sławomir SP2JST


0 komentarzy

Dodaj komentarz