Polski Optyczny Zegar Atomowy zlokalizowany w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu, zbudowany przez konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest obecnie najdokładniejszym zegarem w Polsce. Zegar UMK jest systemem dwóch niezależnych optycznych zegarów atomowych z atomami strontu.

zegar.umk.pl_1Serwer czasu Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest serwerem NTP synchronizowanym automatycznie do wielu źródeł:

  • w ramach projektu OPTIME do skali czasu UTC (AOS) – realizowanej przez jednostkę PAN – Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu pod Poznaniem, porównywanej z czasem UTC (PL) realizowanym przez Główny Urząd Miar (w oparciu o państwowy wzorzec jednostek miar czasu i częstotliwości), poprzez naukową sieć PIONIER, dzięki urządzeniom przesyłowym zaprojektowanym i zbudowanym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
  • UTC (USNO) poprzez dedykowany odbiornik GPS,
  • rubidowego zegara atomowego z Krajowego Laboratorium FAMO.

Komputery używane przez krótkofalowców do pracy w emisjach cyfrowych, wykorzystują jako źródła czasu, średniej jakości oscylatory kwarcowe. Po pewnym czasie od uruchomienia, z powodu tzw. dryfu częstotliwości oscylatora, każdy komputer pokazywać będzie inny czas. Problem dotyczy nie tylko krótkofalowców, lecz wszystkich urządzeń komputerowych na całym świecie.

Zgodność zegarów wewnętrznych sprzętu komputerowego i globalnej sieci Internet zapewniana jest dzięki synchronizacji czasu protokołem NTP (ang. Network Time Protocol – protokół czasu sieciowego). Ma to newralgiczne znaczenie w szybkości i stabilności wymiany danych.

Dzięki protokołowi NTP i serwerom czasu możliwa jest synchronizacja zegarów na poziomie 10 ms dla globalnej sieci i na poziomie 1 ms w sieci lokalnej.

Serwer czasu poprzez protokół NTP, dostarcza wzorcowy czas UTC (ang. Coordinated Universal Time – uniwersalny czas koordynowany) dla innych komputerów.

Większość naszego sprzętu elektronicznego korzysta z synchronizacji czasu z serwerem udostępnianym przez dostawcę systemu operacyjnego (np. time.windows.com), co nie wystarcza już na potrzeby krótkofalowców np. pracujących emisją JT65.

Toruński serwer czasu zegar.umk.pl rozwiązuje wszystkie nasze problemy z synchronizacją.

Klubowy komputer SP2PUT synchronizuje już swój zegar z toruńskim serwerem czasu.  🙂

Gorąco zachęcam także wszystkich Klubowiczów by za pomocą kilku kliknięć, przygotowali swoje komputery do lepszej pracy w emisjach cyfrowych.

Sławomir SP2ST

http://www.fizyka.umk.pl/~bazafamo/index.php/pl/optyczny-zegar-atomowy


0 komentarzy

Dodaj komentarz