W dniu 10 stycznia 2024 w godzinach wieczornych doszło do zablokowania ogólnopolskiego kanału łączności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w regionie Bydgoszczy. Przez kilkadziesiąt minut był słyszalny na terenie całego miasta dość silny sygnał.

Prawdopodobnie doszło do przypadkowego zablokowania przycisku nadawania w radiotelefonie, wykorzystywany w ramach sieci łączności. SIiła sygnału i jego siła w odbiornikach wskazuje, że problematyczna sytuacja miała miejsce na stacji bazowej w północno-zachodniej części Bydgoszczy.

Sytuacja taka nie powinna mieć w ogóle miejsca, ponieważ każdy radiotelefon wyposażony jest w funkcje TOT, czyli automat, który po wyznaczonym czasie np. 60 sekund wyłącza automatycznie nadajnik radiotelefonu niezależenie od tego, jaki jest stan przycisku nadawania. Wygląda na to, że przy programowaniu radiotelefonów technik nie włączył tej bardzo ważnej funkcji.

Chyba czas na przegląd radiotelefonów służb ratowniczych w regionie w tym zakresie.

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz