Dziś pierwsza grupa klubowiczów w składzie: Andrzej SP2CA, Sławek SQ2HCZ, Sławek SP2ST i Rafał SQ2YBE, gościła w wieży kontroli lotów portu lotniczego w Bydgoszczy. Wizyta została zrealizowana dzięki uprzejmości naszego klubowego kolegi Zenona SP2MSM, który na co dzień pracuje w wieży i odpowiada za kontrolę inżynieryjnej sfery systemów naprowadzania.

IMG_3741

 

 

 

 

 

Podczas obsługi porannych lotów na trasie Londyn-Bydgoszcz-Londyn oraz Birmingham-Bydgoszcz-Birmingham zapoznaliśmy się z niezwykle interesującą i odpowiedzialną pracą kontrolerów. Kontrolerzy są pracownikami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która jest organem odpowiedzialnym za zapewnianie służby kontroli ruchu lotniczego. Do ich zadań należy: zapobieganie zderzeniom się statków powietrznych w czasie lotu, zapobieganie zderzeniom się statków powietrznych ze sobą oraz przeszkodami na polu manewrowym lotniska, utrzymanie uporządkowanego i sprawnego przepływu ruchu lotniczego, przekazywanie informacji i wskazówek użytecznych dla bezpiecznego i sprawnego wykonania lotu, zawiadamianie właściwych organów o statkach powietrznych potrzebujących pomocy.

Praca wieży zawiera wiele elementów „krótkofalarskich” np. korespondencja radiowa, kod Q, znaki krajów /dziś były to SP, OM, EI/.

Duże zainteresowanie klubowiczów wzbudziła także lotniskowa stacja meteorologiczna i specjalistyczne oprogramowanie do kompleksowej prognozy pogody, wykorzystujące dane satelitarne przekazywane w czasie rzeczywistym.

Wizyta w wieży kontroli lotów portu lotniczego uznana została przez uczestników za niezwykle interesującą i wartościową. W imieniu klubowiczów jeszcze raz dziękuję Zenonowi SP2MSM !

Sławomir SP2ST