Tegoroczne wakacje należą do jednych z najbardziej pracowitych w ostatnich latach działalności klubu.

Prace zrealizowane dotyczą zarówno istniejącej infrastruktury jak i nowego projektu.

Odbiornik SDR na pasmo 2m i 7cm jest prawie na ukończeniu. Podarowana przez Mateusza obudowa przemysłowa posłużyła do zrobienia obudowy komputera który trafi wraz z donglami na wieżę obserwacyjną w nadleśnictwie. Podstawą decyzji o zastosowaniu nietypowej obudowy były wymagania miejsca na wieży oraz warunków (zapylenia).

 odbiornik sdr ukf srodek odbiornik sdr ukf 

stacja sp2putStacja klubowa doczekała się nowego komputera z procesorem I5. Większa moc obliczeniowa i 4GB Ram pozwalają obecnie na komfortową pracę zarówno lokalną jak i zdalną. Ponieważ zaktualizowany został system operacyjny do Windows 10, wszystkie ustawienia programów zostały przygotowane na nowo a dane z logów klubowych przeniesione zostały ze starego knowy komputer do obsługi radiostacji klubowej sp2putomputera. Wszystkie funkcje dotyczące zdalnego sterowania (obrotnica, przełącznik antenowy, zasilanie stacji) zostały uruchomione. 

Kabel antenowy prowadzący na dachu od szachtu wentylacyjnego do anteny yagi na pasma 20-15-10m okazał się wadliwy. Po próbach wymiany wtyczek i ponownych pomiarach okazało się że jego oplot jest zalany wodą. Dostała się ona do kabla na połączeniu (beczka) u podstawy anteny. Woda ściekając po kablu wzdłuż masztu mimo uszczelnienia taśmą samowulkanizującą dostała się do środka.

Ponieważ kabel antenowy prowadzący z szachtu miał na dachu trochę zapasu, po dołożeniu odcinak 9m kabla RF7 udało się wszystko połączyć. Antena pracuje poprawienie. Na paśmie 20m jest idealnie. W przypadku 15 i 10m przy mocach powyżej 10W  trzeba używać skrzynki antenowej ponieważ jest SWR jest dobry ale w wyższych zakresach pasm – trzeba będzie antenę położyć i ją dostroić.

szafa rakowaModernizacji doczekała się także infrastruktura sieciowa naszego klubu. Sprezentowane przełączniki 10/100 oraz szafa i trochę pracy pozwoliły ogarnąć dotychczasowy bałagan.

 

Ostatnia bardzo ważna kwestia to remont pokoju radiowego – szczegóły w komunikacje mailowym (21-08-2016)

 

 

 

 

 

Sławek sq2hcz


0 komentarzy

Dodaj komentarz