Jak już wiadomo od dłuższego czasu 😉 za pomocą prostego i taniego tunera DVB-T oraz odpowiedniego oprogramowania można sobie zrobić całkiem niezły skaner pracujący od ok. 24MHz do 1.7GHz AM, NFM, WFM, LSB, USB.

Kolega Sławek SQ2HCZ opisał jak wykorzystać taki tuner np. do odbioru pakietów ADS-B wysyłanych przez samoloty komunikacyjne Wirtualny radar ADS-B, Grzegorz SQ2RBY jak uruchomić nasz odbiornik SDR mając system operacyjny LINUX,  ja natomiast opiszę jak w prosty sposób dostosować nasze „maleństwo” do odbioru fal krótkich.

Do eksperymentów wykorzystałem tuner LV5TDeluxe dostępny na popularnych aukcjach internetowych oraz program do obsługi tunera SDR Sharp.

dvb-t sp2bpk

Następną rzeczą jaka jest nam potrzebna to konwerter HF/VHF-CB, ja natrafiłem na takie urządzenie u kolegi Tomka SQ2ICT, które przeznaczone było do współpracy z radiotelefonem CB PRESIDENT LINCOLN.  Użyty konwerter to wyrób kolegi SQ3BMA a koszt tego urządzenia nie przekracza 150zł w wersji 5-cio pasmowej (80m, 40m, 20m, 15m, 6m), natomiast w wersji na 3 pasma (80m, 40m, 20m) będzie na pewno tańszy.

P1160718 sp2bpk

Cała instalacja konwertera jest banalnie prosta, bo polega na wpięciu go pomiędzy antenę a tuner DVB-T i dostarczeniu napięcia do pracy urządzenia ok. 13,8V.

Po uruchomieniu programu SDR Sharp ustawiamy częstotliwość odbioru tak jak w radiotelefonie CB czyli np. dla pasma 80m (3,5000-3,8000 MHz) będzie to od 27,500 do 27,800 MHz i oczywiście modulacja LSB/CW .

Generalnie efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania co do odbioru pasma 80m. Do testów wykorzystaliśmy antenę Inverted V zestrojoną na 3,5MHz.

Podsumowując, za kwotę nieprzekraczającą 200zł możemy mieć rewelacyjny zestaw do prowadzenia nasłuchów na pasmach amatorskich, ale jeżeli koszt konwertera wydaje się wam zbyt wysoki to można się pokusić o zrobienie takiego urządzenia we własnym  zakresie bazując na opisach zamieszczonych w internecie.

 

Piotr SP2BPK

Tomasz SQ2ICT


0 komentarzy

Dodaj komentarz