W ostatnim czasie udało mi się powołać do życia dwie anteny kompromisowe (zwłaszcza pod względem wymiarów). Konstrukcje przeznaczone są na pasmo 20m. Antena pętlowa (MLA – Magnetic Loop Antenna) oraz antena EH zostały pomierzone oraz przetestowane przy wsparciu członków i sympatyków Klubu. Wyniki testów i pomiarów, szczegółowy opis obu konstrukcji oraz dokumentacja zdjęciowa zostały zawarte na stronie internetowej poświęconej całemu projektowi: https://sp2rch.eu.

Jednym z ważnych aspektów przedsięwzięcia było przygotowanie takiego środowiska pomiarowego, które pozwoli uzyskać jak najbardziej obiektywne wyniki. Uważam że zgromadzony podczas powstawania projektu materiał jest warty udostępnienia – może być szczególnie cenny dla konstruktorów, którzy chcieliby zbudować i zbadać własne egzemplarze, do czego serdecznie zachęcam!

Projekt nie powstałby (a napewno nie w takiej formie) gdyby nie życzliwość i chęć pomocy którą otrzymałem od wielu osób. Pozwolę sobie wymienić kilkoro z nich, których wkład był nieoceniony. Dziękuję wam, Vy 73!

Grzegorzowi SQ2RBY – za nieocenioną pomoc merytoryczną, przekazaną wiedzę i poświęcony czas,
Marcinowi SPS2SJ – za poświęcony czas i użyczenie dipola do testów,
Edkowi SP2JP – za poświęcony czas i użyczenie sprzętu,
Sławkowi SP2ST – za poświęcony czas i wsparcie techniczne,
Andrzejowi SQ2FRB – za wsparcie techniczne,
Sławkowi SQ2HCZ – za pomysł na testy i zmotywowanie do powstania tej strony,
Wojtkowi SP2GPS – za prototypy i pierwsze testy anten Magnetic-Loop,
Tacie – za poświęcony czas, wyrozumiałość i wsparcie techniczne,
Jakubowi – za wsparcie przy doborze i pozyskaniu materiałów konstrukcyjnych.

Dziękuję również pracownikom UTP którzy przyczynili się do powstania tego projektu.

Rafał SP2RCH


0 komentarzy

Dodaj komentarz