Wielu użytkownikom  Raspberry Pi 3B nie wystarcza w komunikacji z mikrokomputerem SSH, SFT, Samba i XRDP. „Podłączanie pulpitu zdalnego” dobrze sprawdza się w sieci lokalnej. Fanom mobilności i możliwości nadzorowania pracy RPi z poziomu telefonu z Androidem marzyła się praca za pomocą niezwykle praktycznego TeamViewera.

 

 

 

 

 

 

 

Zwycięzca zawodów TeamViewer IoT – Luis Gimenez Rayo – „dokonał małego kroku” na drodze ku pełnej funkcjonalności i stworzył The TeamViewer Host for Raspberry Piusługę systemową pozwalającą na zdalną kontrolę i zarządzanie mikrokomputerem.

The TeamViewer Host działa na Raspberry Pi 2 i Raspberry Pi 3 z systemem Raspbian 8.0 Jessie z X-Serverem lub Framebufferem VT.

Testy na zmodyfikowanym pod odbiór i dekodowanie radiosond systemie Raspbian Jessie Lite wypadły pomyślnie.

TeamViewer Host można pobrać ze strony:

https://www.teamviewer.com/iotcontest/

Instalacja w pełnym systemie Raspbian przebiega niemal automatycznie. Warto jednak zastosować komendy: sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade. W bardzo okrojonych systemach można użyć dpkg -i teamviewer-host.deb, czasem z opcją –f. Wymagane i powiązane pakiety zostaną pobrane i zainstalowane.

Obciążenie procesora z działającymi pakietami do śledzenia sond i TeamViewerem wynosi ok. 15%.

Życzę Klubowiczom i Sympatykom udanych testów w zdalnym zarządzaniu Raspberry Pi. 🙂

Sławomir SP2ST