X Jubileuszowe Krótkofalarskie Warsztaty APRS – TAMA 2012

W tym roku 2 czerwca na TAMę wybrała się grupa apeeresowców z SP2PUT w składzie:

Artur SP2AGX – Prezes

Mateusz SP2EMB – Wiceprezes

Daniel SP2 040586  – QSL manager  + XYL-ka

Ireneusz SQ2RCI

Michał SP2MSC

Mariusz SP2VSP

Sławomir SP2JST

Łączność pomiędzy załogami dwóch samochodów utrzymywana była w FM w paśmie 2 m na częstotliwości 145,55o MHz i w DV w paśmie 70 cm na QRG 433,450 MHz.

Podróż w okolice Bornego Sulinowa została wykorzystana do D-Starowych testów łączności w warunkach dużego zalesienia.  Pasmo 70 cm ustępuje propagacyjnie w lesie znacznie pasmu 2 m. Mariusz SP2VSP pracował na urządzeniu Icom ID-31E http://www.rigpix.com/icom/id31e.htm , a Ireneusz SQ2RCI Icom IC-E92D http://www.rigpix.com/icom/ice92d.htm .

W pobliżu 53°32,56’N i 16°30,10’E przeszliśmy na dyżurną QRG TAMy – 145,400 MHz. Ruchem w eterze, przy dojeździe i w recepcji kierowali: Roman SP3UCM i Tomek SP3VKT.

Jak co roku powitania uczestników warsztatów dokonali: gospodarz Tamy – Zbyszek SP3BTT i Prezes Polskiej Grupy APRS -Andrzej SP3LYR.

Pogoda nie dopisała. Deszcz był jej stałym elementem, a grad nawet już wszystkich nie zdziwił…

Dopisały humory uczestników, atmosfera krótkofalarskiego święta i wymiana radioamatorskich doświadczeń w sferze funkcjonowania sieci APRS.

Każda TAMA przynosi nowe homemadowe rozwiązania w dziedzinie urządzeń. Tak było i tym razem: Tomek SP9UOB /to ten sam Tomek, który 23 czerca 2012 r. wypuścił z gliwickiego lotniska balon SP9UOB-11 w kosmos/ zaprezentował dsDIGI – TNC z cyfrową obróbką sygnału, a Ryszard SQ9MDD zaprezentował swój FAM – Free APRS Modem System.

Prezes Andrzej SP3LYR wystąpił z prezentacją dotyczącą lokalnych QRG w obiektach systemu APRS.

Zwycięstwa w konkursach i tegorocznej zabawie terenowej premiowane były interesującymi nagrodami: antena bazowa 144/430MHz – COMET GP3M, antena samochodowa 144/430MHz z podstawą magnetyczną – COMET M72SS, antena samochodowa z podstawą magnetyczną – NAGOYA UT-308UV, antena do radiotelefonu ręcznego 144/430MHz – NAGOYA NA-771 SMA, antena do radiotelefonu ręcznego 144/430MHz – COMET SMA24.

Prezes ZG PZK Piotr SP2JMR podsumował konkurs PZK na finansowanie nowych lokalizacji digi APRS.

Wszystkim /nie tylko piszącemu tę notatkę … 🙂 / smakowała pyszna wojskowa grochówka i rewelacyjny pachnący chleb od Krzysztofa SP3SLK. Z okazji jubileuszu była kawa i uroczysty toast.

Był też czas na zwiedzanie okolic, w tym atrakcji – pozostałości po tajnej bazie Armii Radzieckiej, w której składowano broń atomową.

Szkoda, że krótkofalarskie święta, jak wszystko w życiu, przebiegają w sekwencji czasowej z nieuchronnym zakończeniem.

Tego dnia apeeresowcy z SP2PUT nie poddali się upływowi czasu tak łatwo – w Klubie jeszcze długo kontynuowano dyskusję o wyższości FOA Packa nad Tiny Trackiem. 🙂

Nie zgodzono się także ze znaną tezą, że posiadacze znaków wywoławczych z SQ to szybkie SQtery, a posiadacze prefiksów SP to SPowalniacze.

Dziękuję Adamowi SQ2BNT za fotografie.

Sławomir SP2JST

[nggallery id=22]


1 komentarz

Dodaj komentarz