Święto Grzyba to impreza posiadająca wieloletnią tradycję, która corocznie odbywa się w KrzywogońcuWiosce Grzybowej w połowie sierpnia /w tym sezonie było to wczoraj – 10 sierpnia/.

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasz Klub SP2PUT reprezentowany był przez Krzysztofa SQ2WPD i Sławomira SP2JST.

Kluby harcerskie SP2ZCI i SP2ZAO reprezentowali: Witold SP2JBJ, Mikołaj SQ2FRQ i Patrycja SQ2RBX.

Jeszcze niezarejestrowany Klub Przyjaciół Adama reprezentowany był przez Zarząd w składzie: Adam SQ2BNT, Jan SP2MKR, Zbigniew SQ2BNW oraz ich szanowne XYL-ki.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Częstotliwości robocze: 439.700 MHz, 145.225 MHz, 145.450 MHz oraz przemiennik 439.100 tymczasowo pracujący w Cekcynie /fotografie anteny najnowszego przemiennika w naszym regionie – w galerii pod tekstem notatki/.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas QSO z Witkiem SP2JBJ /QTH Łochowo/ stwierdziliśmy chwilowe podniesienie warunków propagacyjnych +40dB.

Do łączności wykorzystywano urządzenia: stacjonarne Kenwood TS 2000 i Icom IC 7000, mobilowe Kenwood D710, ręczne Kenwood TH-D72E, Icom IC-D92.

Przy wizualizacji pracy systemu APRS korzystano z portalu aprs.fi oraz doskonałej aplikacji na telefon pod systemem Windows Mobile – APRSISCE.

W drodze na Święto Grzyba krótkofalarską trasę uatrakcyjniliśmy dzięki przepłynięciu promem przez Zalew Koronowski i prowadzeniu łączności z wykorzystaniem „łamania się” przez M. 🙂

2

 

 

 

 

 

 

 

Janek SP2MKR-9, ze względu na „zacięcie krajobrazowe”, wybrał trochę inną trasę.

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbyszek SQ2BNW nadzorował nasz przejazd ze swojego terenowego QTH w Krzywogońcu.

Do niewątpliwych atrakcji wyprawy na Święto Grzyba należało spotkanie przy 18 południku w lokatorze JO93AN.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Adamowi” Klubowicze opowiedzieli mi o Bractwie 18 Południka – organizacji, którą założono w Bydgoszczy w roku 2010 z inicjatywy wybitnego intelektualisty Stefana Pastuszewskiego.

Kolega SQ2BNW posiada na terenie swojego terenowego QTH trwałe oznakowanie przebiegającego południka / 18° 02’ 55″ – jest to według nomenklatury Bractwa – południk lekko przeciągnięty/. W ramach kontroli, rozwoju badań naukowych i wielkiej zabawy, przeprowadziliśmy kilka prób pomiarowych z wykorzystaniem różnych odbiorników GPS zbudowanych w oparciu o różne mikroprocesory i otrzymaliśmy „lepszy” rezultat: 18° 02’ 00″  🙂 Zbyszka czeka wymiana metalowej tabliczki na wielkim kamieniu …

O ile dobrze pamiętam, to południk 18 został w naszym regionie trwale oznakowany także w Starym Suminie, Sadłogoszczy, Szerokim Kamieniu, a w samej Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej, przy Śluzie Miejskiej i w Hotelu Ratuszowym.

Kartografowie podkreślają ważność 18 południka ze względu na to, iż obok południka szczecińskiego, warszawskiego i białostockiego – jest południkiem osiowym odwzorowania układu 2000 dla pasa 8 według systemu WGS 84 i służy do wykreślenia mapy płaskiej jako linia styku walca. Dla humanistów liczba 18 jest związana z formalną cezurą czasową przejścia w okres dorosłości i etapem życia odpowiedzialnego.

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sądzę, że warto nawiązać bliższy kontakt z Bractwem 18 Południka, którego celem jest skupienie wszystkich ludzi na świecie, mieszkających na tej długości geograficznej oraz oznaczenie jego przebiegu. Moglibyśmy wydać okolicznościową międzyklubową kartę QSL i prowadzić łączności promujące braterstwo ponad politycznymi i geograficznymi granicami oraz przygotowywaną Światową Księgę 18 Południka.

W Gminie Cekcyn na razie brak digi APRS, więc mieliśmy pretekst do testów z wykorzystaniem „cyfrowego APRS” i D-Starowego przemiennika w Tucholi pracującego w paśmie 2m. Anteny: dedykowana i mobilowa okazały się niewystarczające. Sukces przy mocy 5W zapewniła dopiero antena X-510.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie podkreśliłem jeszcze, że Krzywogoniec leży na terenie Powiatu Tucholskiego w Gminie Cekcyn. Inicjatorem – pomysłodawcą Wioski Grzybowej w Krzywogońcu jest Pan Tadeusz Syczyło /były Prezes TMZC/. W projekt bardzo zaangażowali się Pan Wacław Idziak z FWW wraz z Panią Dorotą Gromowską /wtedy UG Cekcyn/. Pani Dorota Gromowska – teraz Starosta Tucholski /fotografie w galerii/ także obecnie aktywnie wspiera Wioskę Grzybową. O rozwój tego bardzo udanego przedsięwzięcia dba Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec.

Święto Grzyba to nie tylko uczta dla ducha. Kłaniam się nisko XYL-kom Klubu Przyjaciół Adama, a szczególnie niezwykle gościnnej Gospodyni terenowego QTH Zbyszka SQ2BNW.

Krzywogoniec nad wodami leży, więc nie mogliśmy wyjechać bez uczty rybnej. Podczas festynu wśród grzybowych smakołyków wypatrzyliśmy także „pospolitą” grochówkę – tu także nie obeszło się bez degustacji. 🙂

Janek SP2MKR trochę wcześniej wyjechał z grzybowego festynu i dzięki temu mieliśmy w drodze powrotnej do Bydgoszczy zapewnioną asystę i opiekę krótkofalarską. Naszą trasę na portalu aprs.fi monitorował także Zenek SP2LQB z Unisławia Pomorskiego, któremu za QSO i umilanie podróży także serdecznie dziękujemy.

Niestety, musieliśmy rozczarować Waldka SP2RXH – „nocnego Marka” za brak technicznych możliwości przeprowadzenia szybkiego testu łączności na częstotliwości 1,2 GHz  – przepraszamy i dziękujemy za łączność w paśmie 2m.

Do zobaczenia na Święcie Grzyba 2014.

Sławomir SP2JST

[nggallery id=”35″]