Stacja terenowa SP2ST op. Sławomir

Lokalizacja: ul. Toruńska 57, 59

 

Po otrzymaniu o godz. 9.30 wiadomości: SMS i mailowej z ogólnopolskiego elektronicznego systemu powiadamiania SP EmCom, sygnowanej przez Koordynatora Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej Grzegorza SQ2RBY, o ogłoszeniu stanu podwyższonej gotowości i prośbie o nasłuch na częstotliwości 145,525MHz, Stacja terenowa SP2ST rozpoczęła monitoring wskazanej częstotliwości.

 

Po ogłoszeniu rozpoczęcia ćwiczeń przez Stację sztabową SP2PUT o godz. 10.29 na częstotliwości 145,525MHz, Stacja terenowa SP2ST zgłosiła swoją gotowość do ćwiczeń i informację, iż lustruje nabrzeże Brdy w okolicach hal sportowych: „TORBYDU” i „ŁUCZNICZKI”.

O godz. 10.40 SP2ST przekazała do SP2PUT na 145,525MHz foniczną informację ze statusem „Emergency” o tym, że jedna osoba wpadła do rzeki w okolicach kładki nad Brdą przy „Torbydzie”.

Stacja sztabowa SP2PUT potwierdziła prawidłowy odbiór informacji fonicznej.

O godz.: 10.45 i 10.50  SP2ST wysłała do SP2PUT na częstotliwości 144,500MHz komunikat w systemie łączności kryzysowej NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System w modulacji MT63 za pomocą androidowej aplikacji AndFlmsg na formularzu IARU.

IARU MESSAGE

NUMBER PRECEDENCE STATION OF ORIGIN CHECK PLACE OF ORIGIN FILING TIME FILING DATE
1 PRIORITY SP2ST 1 SP2PUT 1045L 28/01/18

 

To:

AKADEMICKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ,  SP2PUT

 
 

W okolicach Torbydu przy kładce przez Brdę wyciągnięto z rzeki studentkę, która przez nieuwagę wpadła do wody.
Nie ma potrzeby wzywania karetki.
Studentce udzielono pomocy i zapewniono opiekę medyczną w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.
Za pół godziny zostanie zabrana do domu przez rodzinę.
 

 
From:

SP2ST op. SŁAWOMIR,
ul. TORUŃSKA 57, 59
BYDGOSZCZ,
W ĆWICZENIACH

 

 

Niestety, wiadomość w systemie NBEMS nie została przez Stację sztabową SP2PUT  poprawnie zdekodowana.  🙁

http://sp2put.pl/komunikaty/nbems-mody-cyfrowe-w-lacznosci-kryzysowej/

http://sp2put.pl/komunikaty/nbems-interfejs-programu-andflmsg/

 

O godz. 10.55 Stacja terenowa SP2ST wysłała do Stacji sztabowej SP2PUT na częstotliwości 144,500MHz zdjęcie z miejsca zdarzenia w modulacji SSTV z wykorzystaniem androidowej aplikacji SSTV Encoder.

Fotografia została poprawnie zdekodowana.

 

http://sp2put.pl/komunikaty/uwaga-dzis-wieczorem-po-testach-lacznosci-aslk-robimy-proby-sstv/

 

O godz. 11.37 stacja SP2ST wysłała do Stacji sztabowej SP2PUT i Stacji węzłowej SQ2FRB na częstotliwości 145,525MHz komunikat w systemie łączności kryzysowej NBEMS na formularzu IARU.

Treść wiadomości została poprawnie zdekodowana przez Stację węzłową SQFRB i przekazana do SP2PUT.

Niestety, sam format formularza nie został odebrany.

 

Ćwiczenia „Przerębel 2018” miały także swój wymiar dydaktyczny i promocyjny. Sławomir SP2ST  /”w cywilu” dr hab., prof. nadzw. KPSW/ zorganizował retransmisję i obserwację ćwiczeń w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, gdzie pełna aula studentów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii na żywo uczestniczyła w ćwiczeniach łączności kryzysowej. Studenci obserwując realne działania Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej /znaczna grupa magistrantów ze specjalności Bezpieczeństwo publiczne uczestniczyła także w Ćwiczeniach „Wiatrołom 2017”/ kolejny raz przekonali się, że w sytuacjach zagrożenia, alternatywna i niezależna krótkofalarska sieć łączności alarmowej może być newralgicznym elementem całej akcji ratunkowej. 🙂

Zespół Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej

 

 

 

 

 

 

Kolejne materiały pozostałych stacji terenowych ze znacznie bardziej dramatycznych zdarzeń kryzysowych w ćwiczeniach już wkrótce…  🙂 🙂