Na stronie internetowej kolegi SP2JAR uruchomiono testowo system urządzeń pracujących poprzez sieć InterNet. Po wejściu na stronę do działu >SP2JAR On AIR LIVE< powinno się rozpocząć automatyczne odtwarzanie odbieranego sygnału. Stan aktualnie wybranego i gotowego do pracy urządzenia, częstotliwość, wykaz ostatnich dwudziestu łączności w formie tabelarycznej i poglądowa mapka zaliczonych regionów. System jest ciągle udoskonalany graficznie i z czasem pewnie zamiast strony będzie ukazywać się pulpit radiostacji. Na dzień dzisiejszy można to osiągnąć za pomocą programów takich jak Ham Radio Deluxe.

Nasze przeglądarki z których korzystamy powinny posiadać zainstalowany dodatek, Pugin Windows Media Player, za pomocą którego będzie możliwe odsłuchiwanie na bieżąco tego, czego słucha aktualny użytkownik systemu i bez konieczności logowania się. Urządzenia w systemie GOMO mają za zadanie zebrać informacje o wykorzystywanych częstotliwościach w zadanych zakresach pracy, przeanalizowanie ich pod względem częstotliwości ich używania i wysłanie w odpowiednie miejsce do zatwierdzenia i ukazania wyników w bazie systemu. Cały proces odbywa się automatycznie do momentu zatwierdzania przez administratora danych o częstotliwościach po ich ewentualnym sprawdzeniu. Istnieje również możliwość pracy poprzez urządzenie ICOM 746 i wykorzystanie sprzętu do łączności w pasmach i emisjach poprzez osoby nie posiadające jeszcze odpowiednich anten czy urządzeń radiowych. Stacje testowe przepracowały już na większości pasm amatorskich z pełnym wykorzystaniem urządzeń, na emisjach cyfrowych kończąc. Dane magazynowane są w postaci plików CSV i w formacie odpowiadającym programowaniu urządzeń firmy ICOM. Dzięki takiemu zastosowaniu możemy zupełnie zapomnieć o archiwizacji naszych komórek pamięci, o wgrywaniu odpowiedniej bazy danych do radia ICOM i dzielić się częstotliwościami w postaci udostępnionej bazy danych. Po zalogowaniu się na stronę użytkownicy mają możliwość uaktualniania wpisów w bazach danych, w oparciu o własne doświadczenia, oraz mogą mieć dostęp do sterowania radiostacją poprzez sieć InterNet. Kiedy system nie pracuje w sieci, nie ma informacji o częstotliwości i nadawaniu, nie słychać też stacji. Sygnał przekazywany jest w formie strumienia MP3 o częstotliwości próbkowania 40kbps i wysyłany jest do serwera shoutcast oraz może być wysyłany do innego źródła oprogramowania np. EchoLink. Dzięki takim rozwiązaniom można swobodnie decydować o jakości i sposobie odsłuchu oraz nadawania.

W systemie GOMO pracuje wiele urządzeń. Ich ilość może być ciągle powiększana o nowe urządzenia instalowane wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu, komputera, anten. Wymaga to konfiguracji oprogramowania oraz instalacji odpowiednich urządzeń sterujących. Taki system daje możliwość słuchania pasm wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy obecni, a nasze urządzenia nie sięgają tak daleko. Dajemy możliwość innym spróbowania emisji cyfrowych, poznania pasm przed zakupem odpowiedniego sprzętu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz