SN0ENI – zapraszamy do łączności do 6 października 2017 roku. 🙂

https://www.qrz.com/db/sn0eni

Pracując nad łamaniem kodów ustawicznie doskonalonych przez Niemców wersji Enigmy, Marian Rejewski opracował w roku 1938 bombę kryptologiczną. Nazwę bomba, urządzenie kryptologiczne Rejewskiego, składające się z sześciu sprzężonych ze sobą kopii Enigmy, zawdzięcza przypuszczalnie cukierniczej Bombie – tak nazywano w warszawskich kawiarniach bardzo dużą porcję lodów.  Bomba kryptologiczna była efektywnym urządzeniem elektromechanicznym – zastępując pracę 100 kryptologów, odkodowywała niemiecki klucz dzienny i automatycznie deszyfrowała tajne depesze w ciągu 2 godzin.

Alan Turing projektując w roku 1940 własną wersję maszyny deszyfrującej kod Enigmy, zapewne dla uznania osiągnięć polskich kryptologów, także nazwał swoje urządzenie bombą kryptoanalityczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 1939 w obliczu narastającego napięcia międzynarodowego, dowództwo polskiego wywiadu zdecydowało się podzielić swoimi sukcesami kryptologicznymi z sojusznikami. Znaczącą rolę odegrał także wymiar gospodarczy – polskiego wywiadu nie było stać na sfinansowanie 60 bomb kryptologicznych, a tyle było ich potrzeba, by szybko łamać udoskonalone przez Niemców sposoby szyfrowania Enigmy.

Tajemnica została ujawniona 24 lipca 1939 roku – wyjaśniono sojusznikom działanie bomby, a 25 lipca w tajnym ośrodku kryptologicznym w podwarszawskich Pyrach przekazano wywiadom Francji i Anglii plany bomb oraz dwie repliki Enigmy.

Kopie Enigmy poprzez Paryż zostały przesłane do Londynu, a jesienią 1939 roku brytyjscy eksperci w Bletchley Park sprostali zadaniu skonstruowania kilkudziesięciu bomb.

Nigdy wcześniej żadne państwo nie przekazało innemu tak cennych informacji wywiadowczych. To był wielki prezent Polaków dla francuskich i angielskich sojuszników” – powiedział David Kahn, amerykański historyk, specjalista w dziedzinie kryptologii.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmowych wersji tego historycznego wydarzenia.

Sławomir SP2ST

 
Polscy bohaterowie wojenni – Enigma. Nieznana tajemnica
Od 26 minuty…

Tajemnica Enigmy – 02. Zaproszenie do Warszawy

Sekret Enigmy
Od 26 minuty

 
 


1 komentarz

Dodaj komentarz