Dziś ok. godz. 12, podczas ogólnopolskiej krótkofalarskiej imprezyspotkania fanów APRS –  TAMA 2016niedaleko Bornego Sulinowa, koledzy Ryszard  SQ9MDD, Łukasz SQ5RWU, Tomasz SP9UOB, Robert SP6VWX wypuścili w powietrze balon SP5YAM-rs41 Klubu Łączności przy LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie SP5YAM.

Śledzenie, odbiór i dekodowanie sygnału z balonów to intrygująca i pasjonująca zabawa, do której serdecznie namawiam wszystkich Klubowiczów i Sympatyków Akademickiego Klubu Krótkofalowców SP2PUT.

 

5

 

 

 

 

 

 

 

Strona sprzętowa nie wymaga inwestycji, gdyż zestaw do śledzenia balonów to: antena, odbiornik lub TRX i komputer z programem Dl-fldigi. Sygnał z radia należy podać na kartę dźwiękową komputera.

W przypadku dzisiejszego startu z TAMY 2016, balon wyniósł w powietrze fabryczną sondę meteorologiczną Vaisala typu RS41, która pełniła funkcję trakera RTTY. Oprogramowanie do trakera napisał wybitny ekspert technik balonowych – Tomasz SP9UOB.

Przygotowując się do odbioru i dekodowania sygnału z balonu warto zapoznać się symulacją jego lotu na stronie:

http://predict.habhub.org

http://predict.habhub.org/#!/uuid=9b09927f293d3e6dc6e61a1762739ee6dcbd3dd3

i cały czas śledzić balon na portalu:

http://tracker.habhub.org

http://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=7&qm=1_day&f=SP5YAM-rs41

 

Klubowiczom i Sympatykom SP2PUT pracującym w transmisjach cyfrowych, zapewne dobrze znany jest program fldigi.

Do odbioru i dekodowania sygnału z balonów wykorzystywana jest jego zmodyfikowana wersja – dl-fldigi, która dekoduje sygnał z trakera, a następnie wysyła odebrane dane telemetryczne przez sieć Internet do serwera habitat, który rysuje pozycje trakerów na mapie SpaceNear:

http://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=11&qm=1_day&mc=53.79736,17.0283

Najnowszą wersję dl-fldigi w odmianie na Windows, Mac OS lub Linux można pobrać ze strony: https://ukhas.org.uk/projects:dl-fldigi

Program należy uruchomić w wersji HAB mode, która posiada osobną ikonę.

Konfigurując program należy prawidłowo wypełnić zakładki: Operator, Location i Audio.

Położenie stacji trzeba wpisać w formacie dziesiętnym. Tu przyda się wybór preferencji wyświetlania jednostek na mapie portalu aprs.fi:

http://aprs.fi/#!call=a%2FSP2ST-1&timerange=3600&tail=3600

http://aprs.fi/info/a/SP2ST-1

Dl-fldigi wyliczy odległość i namiar, ikona stacji odbiorczej będzie wyświetlana na mapie:

http://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=8&qm=1_day&mc=53.43158,17.64353&f=SP5YAM-rs41,

a znak stacji – po lewej stronie mapy wśród innych znaków w Recieved … s. ago via:

Dl-fldigi automatycznie pobiera listę aktualnych lotów. Pożądany balon należy wybrać z rozwijanej listy pod przyciskiem Flight. Po kliknięciu na Autoconfigure – dl-fldigi ustawi się automatycznie do śledzenia wybranego lotu.

Parametry trakera: 437.665MHz USB RTTY 50/550 8N1

Zielone pole oznacza, że odebrana telemetria zawiera poprawną sumę kontrolną, czerwone – że suma jest błędna i wystąpiły przekłamania w transmisji. Informacje zwrotne z serwera wyświetlane są w dolnej listwie statusu.

Dla ułatwienia, cała procedura przygotowania, śledzenia, odbioru i dekodowania sygnału z balonu na przykładzie dzisiejszego lotu SP5YAM-rs41, została umieszczona w poniższej galerii.

Życzę Wszystkim pasjonatom radiokomunikacji wspaniałej zabawy!

Sławomir SP2ST