Wykorzystanie terminala HP t610 w krótkofalarskim shacku zapowiada się niezwykle obiecująco.

Własny serwer SDR może być doskonałym uzupełnieniem do pracy zdalnej na klubowej radiostacji w zakresie 3,5-30MHz, czy klubowego WebSDRa w pasmach 2m i 70cm. Serwer SDR umieszczony poza miastem może być także panaceum na bolączki szumu tła (S6-S8) w dużej aglomeracji, czy też nieznośnych zakłóceń pochodzących z urządzeń elektrycznych naszych sąsiadów. Część odbiorczą zapewnia zdalny serwer SDR, a nadajemy z lokalnego shacku. Łącze internetowe nie musi spełniać wygórowanych wymagań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielu Klubowiczów lubi /nie tylko w miejscu pracy… 🙂 / prowadzić nasłuchy (nie tylko w pasmach amatorskich… 🙂 / i równocześnie na specjalistycznym portalu np. qrz.com, podziwiać wyposażenie radioshacku i fantastyczne instalacje antenowe korespondentów prowadzących właśnie łączność. Także w tym przypadku własny serwer SDR wydaje się być rozwiązaniem wręcz idealnym, gdyż nie musimy zdalnie kontrolować całego systemu domowej radiostacji z włączonym TRX.

Jeśli mamy już terminal HP t610 (za dwie porcje lodów), to dodatkowy wydatek na dongiel SDR (wystarczy chiński produkt do odbioru DVB-T) nie powinien już nas zachwiać finansowo (porcja lodów). 🙂

W roli serwera i klienta SDR proponuję wykorzystać majstersztyk – program SDRConsole v.2.3, autorstwa wybitnego brytyjskiego informatyka-krótkofalowca Simoma Browna HB9DRV (twórcy wspaniałego Ham Radio Deluxe).

http://dit-dit-dit.com/

http://sdr-radio.com/Software/Download/Download-Kits

By program SDRConsole v.2.3 mógł pracować z donglem RTL, potrzebne będą specjalnie spreparowane dll-ki. Można je skompilować samodzielnie lub skorzystać z gotowych plików przygotowanych przez Michaela AA5SH: http://www.aa5sh.com/?page_id=65

Dll-ki można pobrać także z naszej strony: dll-ki_do_SDRConsole2.3

Po zainstalowaniu SDRConsole v.2.3 na HP t610 (zdalny serwer) i na komputerze domowym (klient), wybieramy właściwą dla Windows wersję i pliki kopiujemy do folderu z zainstalowanym programem.

Z menu Tools wybieramy zakładkę Server Manager i instalujemy Service. Dodajemy użytkownika w zakładce Accounts. Wybieramy port (domyślny to 7999) i otwieramy go w zaporze ogniowej oraz wpisujemy właściwe przekierowania w routerze.

Precyzyjną konfigurację serwera ułatwi załączony plik: SDR Server (V2)

Na komputerze-kliencie po uruchomieniu SDRConsole v.2.3 wybieramy Remote Connection i wpisujemy dane dostępowe do naszego serwera SDR (serwer na HP t610 uruchamia się wraz ze startem systemu Windows i działa w tle). Po uzyskaniu połączenia mamy do dyspozycji programistyczny majstersztyk i z sygnałem „możemy robić cuda”. 🙂 🙂

Załączony plik ułatwi pracę z programem: SDR Console (V2)

Zachęcam do wejścia w zakładkę Help – możliwości programu są niesamowite!

Informacja kluczowa: użycie procesora HP t610, przy uruchomionym serwerze SDR i równocześnie aktywnych kilku serwerach programów do zdalnej pracy: TeamViewer, AnyDesk, VNC i FileZilla, nie przekracza 50%. 🙂 🙂

Jutro na środowym spotkaniu klubowym zrealizuję mały pokaz połączenia z domowym serwerem SDR i zdalnej pracy z programem SDRConsole v.2.3.

Wszystkim Klubowiczom i Sympatykom SP2PUT życzę fascynujących nasłuchów, a posiadaczom terminala HP t610 gratuluję bardzo udanego zakupu. 🙂

Sławomir SP2ST

 

SDR Radio Server Setup

SDR Radio Version 2 – Intro / Demo