W sobotnich ćwiczeniach łączności kryzysowej na częstotliwościach wskazanych w regulaminie ćwiczeń zgłosiło gotowość 16 stacji lokalnych. Kilka stacji pracowało z lokalizacji terenowych oraz z pojazdów mechanicznych. Stacje węzłowe SP2WH Henryk oraz SQ2FRB Andrzej uczestniczyły w przekazywaniu komunikatów od stacji pracujących w paśmie 80m, gdy nasza stacja na KF, z powodu zakłóceń na poziomie 9+20dB, niestety nie słyszała korespondentów.

W paśmie 2m odebraliśmy dwa komunikaty w postaci formularzy IARU wysłanych emisją MT63, w tym jeden z wiadomością o ważności emergency od Marcina SQ2DR.

Stacje, które zostały odebrane i odnotowane przez operatorów pasma 2m:

SQ2FRB

SQ2HCZ/M

SQ2BNT

SQ2RCE

SQ2BNW

SP2BPS/M

SP2ROB/P

SP2WH

SP2CWO

SP2DTW

SP2KCW

SP2KRZ

SP2BLC

SP2RCH

SQ2DR

SP2JTC

Rewelacyjnie sprawił się zespół M&M w nietypowym składzie Marcin SQ2DR i Michał SP2MSC pracujący z terenu tamy w Koronowie. Koledzy zrobili dobrą robotę nie tylko w zakresie ćwiczeń, ale także w budowaniu relacji z lokalnymi służbami. Brawo! Poniżej kilka zdjęć z terenowej pracy zespołu M&M.

W ćwiczeniach wziął aktywny udział także kolega Przemysław SQ2SAT, który mimo tego, że włączył się „z marszu” bardzo sprawnie włączył się w przekazywanie komunikatów od zespołu M&M co pokazuje, że każdy krótkofalowiec może być ważny podczas prowadzenia łączności kryzysowej.Całości działań prowadzonych przez kolegów Marcina i Michała przysłuchiwał Michał SP2HCC, dyżurny Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koronowie. Pomimo, że wszystko wydawało się działać tak jak powinno podczas tych ćwiczeń, to jednak były elementy, które nie zadziałały, które spowodowały iż będziemy musieli sporo spraw przeanalizować, zmienić kilka procedur, trochę inaczej podejść do podziału obowiązków i współpracy w ramach sieci. Kolejne spotkanie klubowe zapewne w całości będzie poświęcone analizie poszczególnych elementów, które nie spełniły swojej roli oraz ustaleniom, co należy zmienić. Przekujemy wszystko co zawiodło w pozytywne zmiany na najbliższą przyszłość naszej sieci. 🙂

Grzegorz SQ2RBY


0 komentarzy

Dodaj komentarz