Pokazy krótkofalarskie: Języki globalne w globalnych technologiach łączności radiowej
Nasz Klub SP2PUT był współorganizatorem pokazów krótkofalarskich zatytułowanych „Języki globalne w globalnych technologiach łączności radiowej”, które zostały przeprowadzone 27 kwietnia 2013 r. w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57, w ramach Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki.

SP2PUT_MODN_27.4.2013

Pokazy odbyły się pod patronatem Bydgoskiego Oddziału PZK OT-04. Z okazji pokazów krótkofalarskich wydano specjalną okolicznościową kartę QSL. Pracowały dwie radiostacje: SP2PUT i SP2PBY. Pokazom towarzyszyła wystawa historycznego sprzętu nadawczo-odbiorczego i muzealnych odbiorników radiowych zatytułowana „Radio Retro”.
W dobie ekspansji komunikatorów internetowych, nikt z organizatorów nie spodziewał się tak ogromnego zainteresowania technikami łączności radiowej i krótkofalarstwem. W sali, w której odbywała się prelekcja, zmieściło się zaledwie 70 osób, a jeszcze około 200 dosłownie szturmowało drzwi. Zostali oni „przekierowani” na teren wystawy i stanowisk radiooperatorskich stacji SP2PUT i SP2PBY, gdzie na bardzo szczegółowe pytania techniczne odpowiadali nasi Klubowicze. Podczas imprezy w godz. 10.00-13.00 udokumentowano udział ok. 1000 osób!! Nasze pokazy dowiodły, że krótkofalarstwo i radioamatorstwo cieszy się wielkim zainteresowaniem społecznym pomimo stałego rozprzestrzeniania się telefonów komórkowych i internetu.
Punktualnie o godz. 10.00 pokazy krótkofalarskie otworzył Sławomir SP2JST – na co dzień – Dziekan Wydziału Filologicznego, który w imieniu organizatorów przedstawił Prezesa Zarządu OT-04 PZK – Zbigniewa SQ2ETN, Wiceprezesa Zarządu OT-04 PZK – Witolda SP2JBJ i Skarbnika Klubu SP2PUT – Andrzeja SP2CA.
W blisko godzinnej, doskonale przeprowadzonej prelekcji, Andrzej SP2CA zaprezentował uczestnikom pokazów historię radia i krótkofalarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem pasji krótkofalarskiej na służbie społeczeństwu. Kolega Andrzej z oratorskim zacięciem omówił wszystkie dziedziny współczesnego krótkofalarstwa, nie zapominając o APRS, D-Star, EME i łącznościach satelitarnych. Jak przyjemnie było zobaczyć zainteresowanie na twarzach słuchaczy …!
Po prezentacji i teoretycznym wprowadzeniu do problematyki łączności radiowych prowadzonych w językach globalnych, przyszła pora na praktyczne pokazy amatorskiego i profesjonalnego sprzętu do pracy stacjonarnej i terenowej, łączności na falach krótkich: analogowych i cyfrowych oraz prezentację systemu APRS.
Pracujące radiostacje były nie lada gratką dla uczestników pokazów. Łączności DX-owe robiły wrażenie, a młodzież z wypiekami na twarzy kręciła „gałą” Kenwooda i Icoma.
Prawdziwą furorę zrobił prezentowany przez Henryka SQ2AHJ, najnowszy na krótkofalarskim rynku transceiver YAESU FT DX 3000.
Ogromny sukces odniosła wystawa „Radio Retro”, której kuratorem był Witold SP2JBJ. Ze swojej, liczącej ok. 1000 egz. wielkiej kolekcji, kolega Witold zaprezentował blisko 100 przedwojennych i powojennych odbiorników radiowych oraz radiostacji profesjonalnych i amatorskich. Zwiedzający wystawę byli, po prostu zachwyceni eksponatami i osobowością kuratora, który z prawdziwą pasją, technicznym profesjonalizmem i prawdziwą miłością rozprawiał o każdym eksponacie.
Pokazy krótkofalarskie to także okazja do spotkań i wymiany doświadczeń poza pasmami – na żywo, lokalnego środowiska radioamatorów i krótkofalowców. Wielu z czytelników tej notatki, na załączonych fotografiach rozpozna siebie i kolegów z pasm. Dyskusjom nie było końca i po godz. 13.00, kiedy już umilkł zgiełk zwiedzających, a cały sprzęt i anteny zostały zdemontowane, wszyscy przenieśli się na spotkania towarzyskie by dzielić się swoimi krótkofalarskimi radościami z innymi.
W imieniu organizatorów bardzo dziękuję naszym Klubowiczom z SP2PUT, Klubowiczom z SP2PBY, członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej OT 04 PZK, niezawodnej grupie Adama SQ2BNT z częstotliwości 439.700 MHz, Klubowiczom – Harcerzom z SP2ZAO i SP2ZCI oraz wszystkim krótkofalowcom z naszego regionu za przybycie, a wszystkim osobom, które pomagały w zorganizowaniu tego pięknego i udanego przedsięwzięcia – kłaniam się nisko.
Sławomir SP2JST

[nggallery id=”26″]