Z przyjemnością informuję wszystkich Sympatyków i Klubowiczów SP2PUT, że rozpoczęły się testy stacji namiarowej dla radiosond SP2PUT-11. 🙂 🙂

Łeba_1

 

 

 

 

 

 

 

Wyposażenie stacji:

Antena GP ¼ fali na 403 MHz

Odbiornik  DVBT – RTL-SDR

PC, Windows

SDRSharp, VB-Audio Virtual Cable, SondeMonitor, SM2APRS

 

Operator odpowiedzialny: Sławomir SP2ST

Wstępne testy wypadły pozytywnie: stacja odebrała i zdekodowała sygnały radiosond z Łeby, Wrocławia i Lindenbergu. Radiosondy są wizualizowane w systemie APRS jako SP2PUT-11 z symbolem balonu.

http://aprs.fi/#!call=a%2FSP2PUT-11&timerange=3600&tail=3600

Nasza stacja klubowa została także umieszczona w wykazie stacji „prowadzących” poszczególne radiosondy na specjalistycznym Forum: https://radiosondy.fora.pl/

Po zamontowaniu anteny kierunkowej i pozytywnym wyniku testów, stacja namiarowa dla radiosond SP2PUT-11 przejmie obowiązki głównej polskiej krótkofalarskiej stacji prowadzącej radiosondy wypuszczane w Stacji Pomiarów Aerologicznych w Łebie – terenowej jednostki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Bardzo serdecznie dziękuję Andrzejowi SP2CA, Andrzejowi SP2BPS i Wojciechowi SP2GPS za pomoc w pracach montażowych anteny.

Ukłony kieruję w stronę Adama SQ2BNT za zbadanie anten na 403 MHz z wykorzystaniem najwyższej klasy sprzętu pomiarowego.

Szczególne podziękowania składam Adamowi SP5RZP i Mariuszowi SQ6OMN z Radiosondowego Forum za wsparcie i niezwykle cenne wskazówki.

Wszystkim Sympatykom i Klubowiczom życzę ciekawych przygód, które wygeneruje stacja namiarowa SP2PUT-11 oraz udanych łowów!

Sławomir SP2ST

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz