Aktywność DX-owa na satelitarnym niebie realizowana w innym hobby w ramach SatClubu http://www.satclub.pl/, niejako automatycznie wygenerowała potrzebę łączności satelitarnych na niwie krótkofalarskiej. Kwerenda internetowa, konsultacje z kolegami i względnie nieduże wymagania sprzętowe, skierowały moje zainteresowanie na FM-wego satelitę SO-50.

SatClub.pl

 

 

 

 

saudi-oscar-50

 

 

Saudi-OSCAR 50 został wyniesiony na orbitę 12 grudnia 2002 r. przez rakietę Dniepr z kosmodromu w Bajkonurze dla organizacji King Abdulaziz City for Science and Technology z siedzibą w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

NORAD nadał temu mikrosatelicie /ma kształt sześcianu o boku ok. 25 cm i waży 10 kg/ numer 27607. Używana jest też nazwa Saudisat-1C i międzynarodowy znak 2002-058C.

 

 

 

 

 

Zestaw do pracy poprzez satelity składa się z APRSowego ręcznego TRXa marki Kenwood TH-D72, firmowej anteny Arrow 146/437-10WBP, statywu oświetleniowego 230 cm, głowicy 3D Camrock H030, słuchawek i kompasu. Przyda się także telefon z zainstalowanymi aplikacjami satelitarnymi i notatnik z długopisem. Eksperci zalecają dodatkowo dyktafon.

Zakup używanego TH-D72 to aktualnie koszt ok. 1500 zł. Ten TRX zyskał wzorowe recenzje nie tylko u fanów APRSu: kolega K6LCS  http://www.work-sat.com/My_Gear.html  uważa, że jest to obecnie jedyna ręczna radiostacja, w której bardzo dobrze działa pełny duplex, tak pożądany w pracy poprzez satelity i stawia ten TRX znacznie wyżej niż Alinco DJ-G7T.

Nowa Arrow 146/437-10WBP kosztuje za oceanem 149 USD, lecz w sieci Klubowicze znajdą bardzo tanie /nawet za ok. 40 zł/ i dobre inne rozwiązania anten do pracy satelitarnej. Bardzo dobre i już zestrojone anteny o lepszym zysku niż Arrow można stosunkowo niedrogo nabyć na giełdzie qrz.pl w ofercie kolegi z Koszalina.

Wydatki na statyw i głowicę /pozwala na obrót wokół osi i ręczną zmianę polaryzacji/ nie powinny przekroczyć 100 zł.

SO-50 ma na swym pokładzie zainstalowany przemiennik:

145.850 MHz FM uplink

436.795 MHz FM downlink.

Należy pamiętać, że otwarcie przemiennika na 10 minut wymaga subtonu 74.4 Hz, a praca właściwa – subtonu 67 Hz.  Moje doświadczenia wskazują, że nad Europą przemiennik jest prawie zawsze otwarty i wystarczy, że zaprogramujemy tylko 67 Hz dla częstotliwości 145.850 MHz. Dla pasma 2 m nie musimy się także specjalnie przejmować efektem Dopplera – nadajemy bez zmiany częstotliwości.

Natomiast odbiór sygnału z satelity w paśmie 70 cm wymaga już korekty częstotliwości: najlepiej korzystając z programu MPC-4A wpisać do pamięci TRXa: 436.805 MHz, 436.800, 436.795, 436.790, 436.785 MHz. Kiedy satelita nadlatuje w stronę naszego QTH zaczynamy od 436.805 MHz i sukcesywnie zmniejszamy częstotliwość.

SP2JST-6_ISS_0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawienie pełnego duplexu i praca ze słuchawkami znacznie ułatwia prowadzenie łączności. Squelch w radiu należy wyłączyć.

Zapewniam Szanownych Klubowiczów, że praca z maksymalną mocą 5 W całkowicie wystarcza by otrzymać raport 5:9.

Warto korzystać także z pomocy komputera i programu Orbitron autorstwa kolegi Sebastiana Stoffa z Torunia. Klubowiczom korzystającym z Win7 radzę dokonywać „ręcznej” aktualizacji TLE, pobierając zawsze aktualny plik bezpośrednio ze strony autora programu: http://www.stoff.pl/downloads.php.

Predykcja_SO-50_28.4.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Godnym polecenia rozwiązaniem jest korzystanie z portalu HAVENS ABOVE: http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=27607&lat=53.1235&lng=18.0084&loc=Bydgoszcz&alt=38&tz=CET.

Predykcja i symulacja oraz wizualizacja na mapie śladu satelity SO-50 znacznie ułatwiają orientację na niebie. W początkowym etapie pomocny może okazać się także kompas.

SO-50_28.4.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszą swoją łączność poprzez satelitę SO-50 przeprowadziłem dziś o 13.48 z kolegą Jürgenem DG0ER. Vielen Dank Jürgen!

Otrzymałem raport 5:9 i taki sam przekazałem przez satelitę do Niemiec. Słyszalność była tak dobra, że odnosiłem wrażenie jakby DG0ER siedział obok przy stoliku.

DG0ER

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pracy przez Saudi-OSCAR 50 warto wpisać łączność do logu SO-50 na stronie: http://aar29.free.fr/sat/so50/so50log.php. Przy okazji zauważyłem, że moją łączność z DG0ER potwierdził inny kolega z Niemiec DL8RCB z lokatora JN68RS.

so50log

 

 

 

 

Potwierdziłem także dobrą pracę SO-50 na stronie Live OSCAR Satellite Status Page: http://oscar.dcarr.org/index.php.

oscar.dcarr.org_1

 

 

 

 

 

 

 

Pragnę jeszcze serdecznie podziękować wszystkim kolegom – ekspertom z działu Łączności Satelitarne na forum http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438, a szczególnie uczestnikom wątku: POSTANOWIENIE NOWOROCZNE: DOŁĄCZYĆ DO KOLEGÓW, KTÓRZY ROBILI ŁĄCZNOŚCI PRZEZ SATELITY.

Szczególne ukłony kieruję w stronę kolegi Piotra SP5MG, który zainspirował mnie swoją pasją i niezwykłą wiedzą na II Zjeździe Technicznym w Burzeninie.

Łączności satelitarne potrafią wciągnąć jak żadne inne. Kolejne próby już za kilka dni ze skuteczniejszą anteną.

Życzę wszystkim spokojnego wymarzonego DX-owego nieba!

http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a%2FSP2JST-1&timerange=3600&tail=3600

Sławomir SP2JST

[nggallery id=”60″]