Okres zimowy dla wyższych pasm KF przeważnie to okres posuchy, jednak obserwowana aktywność pasma 10m (28MHz) w ostatnich kilkunastu tygodniach wskazuje, że nadchodzące miesiące będą bardzo atrakcyjne dla aktywności radiowych w górnym zakresie KF.

Odpowiedzialna za to jest nasza najbliższa gwiazda. Aktualny 25 cykl słoneczny do tej pory w prognozach długoterminowych zapowiadał się na wyjątkowo spokojny i nudny. Na chwilę obecną widać, że średnia ilość plam słonecznych wyprzedziła prognozę o około 12 miesięcy a Solar Flux o około pół roku.

Jeżeli sprawdzi się nowa koncepcja prognozowania aktywności Słońca, na którą natknąłem się w 2022 roku, to 25 cykl może być wyjątkowo intensywny. Dla radioamatorów dniem powszechnym mogą stać się dzienne łączności międzykontynentalne za pomocą „widelca” zastępującego pełnowymiarową antenę tak jak to było w latach 90 XX wieku. Nawet jeżeli aktywność Słońca nie będzie tak ogromna, to obecna popularność emisji cyfrowych typu FT8 i podobnych sprawi, że „kawałek drutu wystarczy każdemu”.

Tak wygląda aktualna sytuacja na paśmie 10m – godzina 21-sza w Polsce. Ameryka się bawi w najlepsze 🙂

Efekty 10 minut nasłuchu w sobotę 21 stycznia godzina 10:00 czasu lokalnego. Pasmo 10m, ft8, antena pozioma delta.

Sławek sq2hcz


0 komentarzy

Dodaj komentarz