Jakiś czas temu, czytając liczne opracowania na temat wykorzystania popularnego komputera edukacyjnego Raspberry Pi jako nadajnika, postanowiłem spróbować i sprawdzić, czy to faktycznie działa i czy jest możliwe nadawanie sygnału drogą radiową  bez wykorzystania specjalnie skonstruowanego toru nadawczego?

Opierając się w głównej mierze na informacjach od Michaela DK5HH Raspberry_Pi_as_SDR_TX

oraz Evariste F5OEO, który napisał zestaw programów do obsługi nadawania za pomocą popularnej „Maliny”, poczyniłem kilka prób i testów, aż w końcu udało mi się przesłać obraz za pomocą SSTV z wykorzystaniem modu Martin1.

Chcąc spróbować samemu przeprowadzić takie testy potrzebujemy tylko „Malinę” wraz z zasilaczem, a także wyprowadzenie dwóch pinów masy oraz GPIO na antenę (bez anteny także działa na kilkumetrowe odległości).

Wczoraj w Klubie SP2PUT przy nieocenionej pomocy Damiana SQ2DEF, który rozwiązał problem z błędnym generowaniem pliku dźwiękowego, został uruchomiony pikobikon pracujący na częstotliwości 144,500MHz.

Pikobikon nadaje obrazek w modzie Martin 1, transmisja zaczyna się pięć minut po każdej pełnej godzinie.

„Malinę” otrzymaliśmy od naszego Klubowicza Artura LB9MG, za co mu bardzo dziękujemy! 🙂

Resztę potrzebnych rzeczy, zasilacz, kartę SD, złącze antenowe pozyskałem z szuflady. 😉

Bardzo zachęcamy osoby mieszkające w Fordonie do testów odbioru. 🙂 🙂

Moc tego pikobikona nie przekracza kilkunastu miliwatów.

Z miłą chęcią zamieścimy na naszej stronie odebrane przekazy. Dla mieszkających dalej, a pragnących spróbować, proponujemy odebranie transmisji za pomocą naszego Klubowego WebSDR’a.   SP2PUT WebSDR

Grzegorz SQ2RBY

Poniżej „Malina” i zdekodowany w Fordonie przez Andrzeja SQ2FRB obraz za pomocą telefonu – aplikacja Robot36 oraz pcta – program MMSSTV.

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz