OpenGD77 to oprogramowanie przygotowane przez hobbystów, przeznaczone do wgrania w formie firmware do wybranych radiotelefonów pracujących z emisją DMR.

Rozwiązanie to powstało z myślą o hobbystach wykorzystujących DMR do łączności cyfrowych w pasmach radiowych amatorskich 2m i 70cm, ponieważ fabryczne oprogramowanie spotykane w tanich chińskich radiotelefonach jest przygotowane z myślą o użytkownikach komercyjnych. OpenGD77 daje więcej możliwości w zakresie kontroli urządzenia bezpośrednio z menu, a także typowe funkcje dostępne w radiotelefonach amatorskich analogowych (FM).

Ponieważ w sieci już jest trochę opisów możliwości tego oprogramowania, podzielę się najważniejszymi spostrzeżeniami po kilku dniach użytkowania radiotelefonu który, został tym oprogramowaniem zmodyfikowany.

Oprogramowanie na Windows )CPS)do ustawień kanałów, grup rozmownych dla DMR i DM. Jest ono prostsze w obsłudze w stosunku do softu fabrycznego, którego do tej pory używałem. Menu jest także j. polskim a ustawienia ilość opcji dla ustawień DMR została ograniczona co ułatwia zaprogramowanie radiotelefonu.

Zarówno z poziomu programu (CPS) pozwala ustawić indywidualny poziom mocy jak i blokady szumów (dla FM) dla każdej komórki pamięci. Co ważne ustawienia te można łatwo w radiotelefonie z poziomu menu podręcznego zmodyfikować a nawet zapisać na stałe.

Menu w radiotelefonie jest także w polskiej wersji językowej.

Skaner, który w radiach chińskich radiach z fabrycznym oprogramowaniem jest strasznie wolny, po wgraniu OpenGD77 działa błyskawicznie. Co ciekawe, charakterystykę jego pracy możemy łatwo modyfikować, zmieniając czas nasłuchu kolejnej częstotliwości. Standardowo jest to 30ms. Skaner uwzględnia też zapisane poziomy blokady szumów dla poszczególnych komórek pamięci.

Ciekawą funkcją jest analizator widma pokazujący poziom sygnału na częstotliwościach sąsiadujących. Możemy ustawić  szerokość przemiatania pasma radiowego a także poziom wzmocnienia wykresu.

Wrażenie robi także możliwość automatycznego przestrajania TRXa w czasie łączności przez satelity 2m/70cm. Z poziomu CPS wgrywamy do radia pobrane z internetu dane o orbitach i radiotelefon samoczynnie będzie przestrajał odbiornik jak i nadajnik wprowadzając poprawkę dla efektu Dopplera.

Do tego dochodzi prosty w obsłudze edytor ekranów z poziomu oprogramowania CPS, który daje nam możliwość zdefiniowania kolorów poszczególnych elementów menu na wyświetlaczu.

Program CPS ma także zintegrowany moduł pobierający kolekcję znaków wywoławczych operatorów zarejestrowanych w sieci DMR i wgrywający te dane do radiotelefonu.

Zaskoczeniem jest także błyskawiczny czas uruchomienia radiotelefonu.

Generalnie, jest mile zaskoczony. Chińskie radio do kupienia za kilkaset złotych dostaje dokładnie te funkcje, których oczekuje radiooperator pasm amatorskich dla sprzętu FM i DMR.

 

Sławek SQ2HCZ


0 komentarzy

Dodaj komentarz