W sobotę 4 lipca zamontowaliśmy nową antenę na pasma KF. Nowa antena zastąpiła poprzednią równoramienną deltę, która wisiała prawdopodobnie ponad 10 lat. Antenę, a w zasadzie jej podwieszenie, pokonały promienie UV, a fider wykończyła woda. Korozja przewodu antenowego była widoczna praktycznie na całym odcinku.

Tym razem postawiliśmy na antenę w/g SP7LA z myślą o pracy wielopasmowej. 

Zasilanie anteny odbywa się przez 40 metrowy nowy przewód RF7 i balun 1:4  umieszczony w rogu anteny. Ponieważ antena ma wymiary 23,8 +23,8 + 35,2 dolny narożnik został podwieszony asymetrycznie. Dzięki temu udało się uzyskać w miarę równomierne naprężenie linek.

Na zdjęciach obwód anteny zaznaczony jest kolorem czarnym, zasilanie kolorem czerwonym a odciągi żółtym.

Wstępne pomiary wykonane przez Grzegorza wskazują, że SWR jest w całym paśmie poniżej 2 a w paśmie podstawowym 80m w okolicach 1,4.

Do budowy anteny wykorzystano:

  • przewód elektryczny 2,5mm2
  • linkę polipropylenową 5mm o wytrzymałości około 200kg.
  • rdzeń z poprzedniej anteny – prawdopodobnie od transformatora w.cz.

0 komentarzy

Dodaj komentarz