Dzisiaj w klubie SP2PUT przewinęło się kilka osób, między innymi Marcin SP2SJ ze swoją terenową zabawką po pierwszych aktywacjach SOTA ;-), Sylwia SQ2XD, Andrzej SP2CA, Henryk SP2WH oraz autor wpisu. 😉

W klubie SP2KCW odzywał się w paśmie 2 metrów Wojtek SQ2WSZ. Postanowiliśmy wykorzystać czas na kolejne testy przesyłania wiadomości w formacie IARU w paśmie KF (80m). Sprawdzaliśmy możliwość wykorzystania interfejsu akustycznego na falach krótkich, gdyż w paśmie UKF wszystko działa tak jak powinno.Testy były krótkie jednak pokazały ogromne możliwości modulacji MT63 – jej odporność na zakłócenia mogące wystąpić w torze niskiej częstotliwości jak i na samym pasmie.

Komunikaty nadawały i odbierały stacje SP2PUT oraz SP2KCW z zaprzyjaźnionej sieci SP Emcom Kujawy z Inowrocławia. Podczas prób korzystaliśmy z modulacji MT63 oraz Olivia64.

W kolejnych dniach będziemy prowadzić dalsze próby w celu ustalenia najbardziej właściwych konfiguracji oprogramowania pozwalającego na odbiór wiadomości.

Podczas testów, a w zasadzie po ich zakończeniu, odkryliśmy, że komputer stojący po drugiej stronie pokoju radiowego w naszym klubie (nie podłączony do żadnej radiostacji), z uruchomionym FLDIGI oraz FLMSG pod Linuxem, zdekodował zarówno wiadomości nadawane przez naszą stację jak i te nadawane przez SP2KCW – wszystko przez wbudowany mikrofon. 🙂 To wydarzenie pokazuje jak bardzo odporne na zakłócenia są modulacje MT63 oraz Olivia64.

Kolejne testy będą skupiały się na sprawdzeniu, ile zyskamy na połączeniu fizycznym oprogramowania NBEMS z radiostacją za pomocą przewodowego interfejsu audio.

Grzegorz SQ2RBY