Podstawowym zadaniem mikrofonu stołowego jest „uwolnienie” rąk, zwłaszcza podczas zawodów itp. Zakup markowego mikrofonu wiąże się z sporym wydatkiem, liczonym w setki złotych, dlatego chciałbym zaproponować samodzielne wykonanie wygodnego w użyciu i zarazem taniego mikrofonu „stołowego”, którego całkowity koszt wykonania mieści się w kwocie poniżej 100 zł.
Jako wspornik wykorzystano konstrukcję „pantografu” ze starej lampy biurkowej, przykręcanego do tylnej krawędzi stołu lub biurka. Po usunięciu lampy jej plastikową oś zastąpiono osią wytoczoną najlepiej z aluminiowego wałka, z gwintem, który umożliwi przymocowanie typowego uchwytu mikrofonowego. Co prawda wielkości gwintów są standaryzowane, niemniej jednak aby uniknąć niespodzianek, przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w mikrofon i dopasowany uchwyt.
W miejsce kabla zasilającego lampę do wnętrza profilu należy wciągnąć przewód mikrofonowy pozostawiając od strony mikrofonu zapas przewodu m.cz. o długości ok.20 cm, na którym należy zarobić gniazdo XLR (CANNON), łącząc żyłę czerwoną z pinem nr 2, niebieską (lub białą) z pinem nr 3, a ekran z pinem nr 1 i gwintowanym oczkiem umożliwiającym połączenie masy z korpusem złącza.
Nie trudno nabyć mikrofon przewodowy w cenie od 30 do 50 zł, wyglądem łudząco przypominający markowy mikrofon estradowy. Dla zapewnienia ciągłości ekranowania koniecznie należy wybrać mikrofon z metalowym korpusem i kablem przyłączanym poprzez wspomniane złącze. W zestawie znajduje się kiepskiej jakości kabel z gniazdem XLR o plastikowej konstrukcji. Wskazana jest wymiana gniazda na metalowe, a kabel należy zastąpić dobrej jakości symetrycznym przewodem mikrofonowym.
Ważne też są podstawowe parametry mikrofonu. Impedancja wejściowa powinna się zawierać w przedziale od 500 do 600 Ohm. W radiokomunikacji jednowstęgowej wystarczające jest pasmo przenoszenia od 300 Hz do 3000 Hz, zatem im mniejszy zakres pasma mikrofon przenosi, tym lepiej. Poziom czułości mikrofonu na poziomie ok. –72 dBm, jest wystarczający dla większości trx`ów z wyjątkiem urządzeń typu ICOM.
Przygotował: Andrzej SP2CA
0 komentarzy