Maszyna szyfrująco–deszyfrująca ENIGMA w okresie poprzedzającym II wojnę światową aż do jej zakończenia w 1945r. była używana przez wojsko, służby państwowe i wywiad hitlerowskich Niemiec.

ENIGMA była urządzeniem elektromechanicznym umożliwiającym zastosowanie niezliczonej wydawałoby się ilości kombinacji. Prace prowadzone przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego już od 1932 r. sprawiły, że polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli pierwszymi, którym udało się poznać jej sekret. Miało to olbrzymie znaczenie dla czasu trwania i przebiegu działań wojennych. Jak oceniają to współcześni historycy, przez znajomość zamiarów wroga wojnę skrócono, co najmniej o dwa lata i oszczędzono około 10 milionów istnień ludzkich. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie przez nazistów do walki na masową skalę najnowszych technologii daleko wyprzedzających technikę aliantów, w tym rakiet V2, odrzutowych myśliwców Me262, niewidzialnych samolotów tzw. „stelth” oraz broni jądrowej miałoby niewyobrażalnie groźny wpływ na przyszłość świata. Wysiłek polskich i brytyjskich kryptologów temu zapobiegł.

Opracował Andrzej SP2CA.

Żródło i więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Enigma

 

 

 

 

 

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz