Kilka dni temu znaczne grono Klubowiczów, dzięki uprzejmości naszego eksperta IT – Damiana, stało się posiadaczami minikomputera NTT z dyskiem SSD. Niektórzy z nas, za symboliczną cenę biletu do kina, pozyskali po kilka sztuk tego minikomputera, który można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do zastosowań krótkofalarskich.

Minikomputer ma preinstalowany system Windows XP, lecz w „małego mocarza” zmienia go dopiero system Linux. Klubowy „Guru od komputerów”Grzegorz SQ2RBY dla początkujących linuxiarzy poleca dystrybucję Q4OS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.q4os.org

Q4OS pochodzi z Niemiec i ze względu na biznesowo-biurową docelową grupę użytkowników przyzwyczajonych do tradycyjnego wyglądu pulpitu i ikon, jest zorientowany bardzo windowsowo. Iluzję pracy pod systemem Windows możemy jeszcze pogłębić po zainstalowaniu pakietu XPQ4OS.

http://xpq4.sourceforge.net/

Q4OS jest dystrybucją stosunkowo młodą /2014/, lecz opartą na bardzo solidnym i stabilnym Debianie 8.X. Jądro to 3.16.X. Pulpit z Trinity Desktop Environment oparty jest na KDE 3.X.

Instalacja

Pobieramy potrzebny nam obraz Live CD:

https://sourceforge.net/projects/q4os/files/stable/q4os-live-1.8.5-x64.iso/download

https://sourceforge.net/projects/q4os/files/stable/q4os-live-1.8.5-i686pae.iso/download

Za pomocą programu Rufus tworzymy botowalny dysk USB:

https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL

Q4OS po uruchomieniu z USB jest gotowy do pracy, a na pulpicie znajdziemy ikonę programu instalującego system na dysku komputera.

Q4OS będzie doskonale działać nawet na bardzo leciwych komputerach, ponieważ minimalne wymagania sprzętowe to:
– procesor Pentium 300MHz
– pamięć RAM 128MB
– dysk twardy 3GB

Nasz Linuxowy Guru – Grzegorz SQ2RBY przygotowuje dla Klubowiczów gotowca – obraz systemu Q4OS z pakietem programów krótkofalarskich, które nie zawsze mają swoje linuxowe odpowiedniki, z Ham Radio Deluxe na czele. Sztuka uruchomienia i stabilnej pracy HRD i jego modułu DM780 pod Linuxem należy do najtrudniejszych wyzwań i udała się do tej pory w krótkofalarskim świecie nielicznym…

Dzięki niebywałym kompetencjom Grzegorza SQ2RBY otrzymamy bezgłośny, energetycznie ekologiczny, wydajny i stabilnie funkcjonujący minikomputer, który pozwoli na zdalną pracę na naszych radiostacjach.

Trzymamy kciuki za Grzegorza SQ2RBY i powodzenie projektu, a Damianowi dziękujemy za minikomputery!

Sławomir SP2ST

Recenzja Q4OS w języku angielskim
 

Recenzja Q4OS w języku niemieckim

Recenzja Q4OS w języku rosyjskim


0 komentarzy

Dodaj komentarz