Na zaproszenie Rodzinnego Klubu Krótkofalowców SP4YGS uczestniczyliśmy w sobotę 27 lipca w spotkaniu fanów mikrofal i fal krótkich na Dylewskiej Górze /312 m/ w lokatorze JO93XN.

DG_2

 

 

 

 

 

Klub SP2PUT reprezentowany był przez Andrzeja SP2CA i Sławomira SP2JST.

Przedstawicielami harcerskich klubów SP2ZAO i SP2ZCI byli Mikołaj SQ2FRQ i Patrycja SQ2RBX.

Jak zawsze niezawodni Janek SP2MKR i Adam SQ2BNT odprowadzali nas w stronę 4-go okręgu do granicy zasięgu. Częstotliwości robocze: harcerska 145.450 MHz i drogowa 145.550 MHz.

Wizualizację trasy zapewnił system APRS.

DG_1

 

 

 

 

 

 

Oczywiście, pracowaliśmy także na lokalnym Przemienniku Dylewskim  SR4J  145.625 MHz: przesunięcie: – 600 kHz, uruchomienie: ton 1750 Hz, CTCSS nadajnika: 67 Hz.

Niezwykle mili i gościnni Lidka SQ4SAS oraz Andrzej SP4SAS są właścicielami wspaniałej bazy krótkofalowców. Było to już 19-te spotkanie odbywające się co roku w ostatni weekend lipca w malowniczej scenerii parku krajobrazowego.

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich obejmuje najwyższą – zachodnią część Garbu Lubawskiego, zwaną masywem Góry Dylewskiej. Wzgórza Dylewskie należą, obok Wieżycy i Gór Szeskich, do najwyższych wzniesień polskich pojezierzy. Stanowią jeden z najbardziej urozmaiconych fragmentów województwa warmińsko-mazurskiego. Rzeźba tego terenu stanowi osobliwość w skali całej północnej Polski. Wysokości bezwzględne przekraczają na ogół 200 m n.p.m.

Najwyższym szczytem Wzgórz Dylewskich jest Góra Dylewska, która osiąga wysokość 312 m n.p.m.

Naniesiona na mapę baza krótkofalowców w miejscowości Wysoka Wieś /lokator JO93XN/ leży na wysokości 296 m n.p.m.

Niedaleko wznoszą się: Góra Francuska /283 m n.p.m./ i Góra Bukowa /287 m n.p.m./. Północny odcinek Wzgórz składa się z licznych, izolowanych pagórków o wysokościach względnych 40-50 m, oddzielonych od siebie wąskimi obniżeniami o charakterze pseudodolin. W niektórych z nich znajdują się niewielkie jeziorka.

Każde spotkanie krótkofalowców oprócz charakteru towarzyskiego ma jeszcze walor edukacyjny – nie tylko w zakresie radioelektroniki. Wizyta na Górze Dylewskiej miała dodatkowy wymiar intelektualnej przygody: wiele zagadnień było dla mnie nowych, a sprawy znane zostały uzupełnione o niezwykle trudno osiągalne dane. W arkana wyższego krótkofalarskiego pilotażu – pracy w zakresie mikrofal – starał się mnie wprowadzić Marek SP2MKO, w stronę którego kieruję serdeczne podziękowania.

Spotkanie uświetnił wykładem o początkach krótkofalarstwa Ryszard SP4BBU. Tematem długiej dyskusji były prace nad nową książką Ryszarda, w której technika krótkofalarska stanowić ma dominantę publikacji.

Pochłonięci rozmowami, nawet nie zauważyliśmy upływu czasu – wieczór nieubłaganie przypomniał o powrocie do domu.

Po drodze jeszcze odwiedziliśmy w Unisławiu Pomorskim Zenka SP2LQB, a w Ostromecku na Mikołaja i Patrycję oczekiwał Wiktor SP2RXV, który zabrał harcerzy na zbiórkę do Witka SP2JBJ.

Gospodarzom bazy krótkofalowców na Górze Dylewskiej – Lidce i Andrzejowi – w imieniu grupy bydgoskiej pięknie dziękuję i do następnego roku …

Sławomir SP2JST

[nggallery id=”32″]


0 komentarzy

Dodaj komentarz