APRS – technologia jednym lepiej znana, innym mniej, popularyzuje się wśród krótkofalowców. Za sprawą dostępności do nowoczesnych projektów elektronicznych, których ceny raczej spadają, coraz więcej osób decyduje się na uruchomienie własnego nadajnika/trakera w systemie APRS.
Wielu z nas korzysta z tej technologii wykorzystując możliwości protokołu TCP/IP, jednak wysyłanie ramek lokalizacyjnych za pomocą sieci Internet ma swoje wady; jedną z nich jest fakt, że gdy tracimy dostęp do Internetu, przestajemy wysyłać ramki z informacjami o lokalizacji. Spotkałem się z głosami, które sam podzielam, że prawdziwy APRS to taki, który jest nadawany tylko drogą radiową.
Jego przewagą jest to, że nawet gdy z jakiegoś powodu zabraknie dostępu do Internetu, nasze ramki trafią w eter i będziemy mogli zostać „odnalezieni” na mapie, a ma to kolosalne znaczenie w sytuacjach kryzysowych. Z myślą o łączności kryzysowej powstał w mojej głowie pomysł uruchomienia nadajnika APRS do stacji domowej (kolejnym etapem będzie traker mobilny) z wykorzystaniem platformy Arduino oraz ręcznego radia Wouxun KG-UV2D.
W normalnych warunkach radio znajduje się w podstawie służącej do ładowania, która zasilana jest z sieci 230V. Podstawa ładuje baterię wewnętrzną radia i jednocześnie dostarcza zasilanie do trakera. W czasie gdy brak jest zasilania sieciowego, podstawa radia i sam układ zasilany jest z akumulatora 12V ładowanego za pomocą panelu fotowoltaicznego.
W projekcie wykorzystałem Arduino UNO, ale traker zadziała także na innych wersjach tej platformy. Bazą był projekt https://github.com/trackuino/trackuino/tree/master.
Zmiany w kodzie, które wprowadziłem dotyczą dodatkowego czujnika GP2Y1010AU0F poziomu pyłu zawieszonego o średnicach cząstek do 2,5 mikrometra. Czujnik został zamontowany w specjalnej obudowie radiacyjnej na maszcie pod anteną. Wprawdzie istnieją komercyjne stacje badające takie parametry, jednak postanowiłem w celach nie tylko edukacyjnych rozszerzyć funkcje nadajnika APRS o pomiar tej wartości i prezentowanie jej w komentarzu ramki APRS.
Zachęcam do zbudowania własnego trakera APRS na bazie Arduino, chociażby ze względów edukacyjnych. 🙂
Grzegorz SQ2RBY
0 komentarzy