ref-dell-e4200-01_2Przy okazji wymiany sprzętu przy radiostacji klubowej i modernizacji swojej wyjazdowej radiowej graciarni postanowiłem opisać co do czego i za ile można kupić w zakresie sprzętu pc.

Strategia: 

  • Ponieważ od „urodzenia” używam Windows rozważamy sprzęt i oprogramowanie pod „okienka”.
  • budżet do 1000 zł
  • Idziemy w procesory Intela – lepsza wydajność z rdzenia i mniejszy apatyt na energię w stosunku do AMD (mowa o konstrukcjach które mają już kilka lat i mieszczą się w określonym powyżej budżecie.
  • Kupujemy używane ponieważ: mamy taki budżet, sprzęt używany jest o ponad połowę tańszy w stosunku do nowych urządzeń, producenci procesorów juz kilka lat temu doszli prawie do ściany możliwości obecnej technologii, a typowy użytkownik nie potrzebuje więcej niż procesor coi3 sprzed kilku lat.

Ile mocy do jakich zastosowań – tu będzie tabelka dla tych którzy nie uważali na poprzednich zajęciach 😉

Procesor Pełny komfort Daje radę  orientacyjny koszt stacjonarny(bez monitora)/laptop

Intel Pentium HT

Intel Atom

Celeron

 logowanie łączności, dostęp do clustra, przeglądanie stron, dekodowanie RTTY, dekodowanie PSK (3-5 stacji w tym samym czasie, obróbka SDR radio dla wąskich wycinków pasma (100-200kHz) 100/200 zł

Intel Dual Core

to co powyżej oraz przeglądanie stron, dekodowanie RTTY, PSK (do kilkunastu stacji w tym samym czasie), obróbka SDR radio dla pasma o szerokości 2MHz Dekodowanie JT65 dla kilku stacji w ciągu 2-5 sekund, możliwość udostępnienia pulpitu przez np TeamViewer (praca zdalna) 200/350 zł

Core i3

to co powyżej oraz możliwość udostępnienia pulpitu przez np TeamViewer (praca zdalna) Dekodowanie JT65 dla 8-10 stacji w ciągu 2-5 sekund, obsługa TRXów w technologii SDR  300/400 zł

Core i5

to co powyżej oraz dekodowanie JT65 w ciągu 1-2 sekund nawet podczas tłoku na paśmie (10-12 stacji), obsługa TRXów w technologii SDR – bez wysiłku może robić wszystko w tym samym, czasie z obciążeniem procesora na poziomie 30-40%    400/600 zł

Należy pamiętać że konstrukcje procesorów do laptopów mają mniejszą ilość rdzeni fizycznych w przypadku platformy i5. Procesory do stacjonarek mają 4 rdzenie i 4 wątki. Procesor mobilny i5 ma najczęściej 2 rdzenie i 4 wątki (technologia HT).

Od lat kupuje sprzęt poleasingowy – wystarcza do typowej biurowej pracy, kodowania wideo i naszych zastosowań. Najwięcej zależy od procesora i ilości pamięć RAM. Dysk SSD znacząco poprawia komfort i szybkość przełączania aplikacji i ich uruchamiania a ponieważ do naszych radiowych potrzeb nie trzeba dużej przestrzeni dyskowej. Używany dysk SSD 32-64GB całkowicie wystarczy – dodatkowy koszt to około 100zł.

Używany laptop to także używany akumulator – starcza średnio na 1 godzinę – zakup nowego zamiennika to koszt około 80-100zł. Przykładowo laptop z Dual Core 1,5 GHz na nowym akumulatorze popracuje prawie 2-3 godziny

RAM – jeżeli mamy dysk SSD, nawet nie zbyt szybki, to w naszych zastosowaniach 2 GB ramu wystarczy o ile nie robimy w tym czasie aktualizacji systemu (poprawki bezpieczeństwa itp).

Zasilanie:  niestety trudno znaleźć laptopa z zasilaniem poniżej 13V a przetwornice generują tyle zakłóceń że szkoda gadać – można pomyśleć i przetestować zestaw akumulatorów kwasowych połączonych szeregowo 12V+6V dla urządzeń zasilanych napięciem 18-19V lub zmontować własne ogniwo li-ion o większej pojemności.

Port szeregowy czasami potrzebny. Laptopy od lat nie mają portu szeregowego. Wyjściem jest czasami problematyczny konwenter USB->RS albo kupienie replikatora portu za 20-40 zł do laptopa – wygodnie, tanie i zawsze działa. W przypadku kupna komputera stacjonarnego np. w obudowie SFF należy spodziewać się co najwyżej jednego COMa. Jak potrze więcej pozostaje dokupienie karty na PCI za 50 zł.

Złącze słuchawek i mikrofonów – nowsze laptopy mają tylko jedno zintegrowane gniazdo mini jack – trzeba zrobic przejściówkę – w konstrukcja starszych są przeważnie dwa osobne gniazda – sprawdź przed zakupem.

Wielkość matrycy – optimum to 12-13 cali z uwagi na mobilność w przypadku laptopa. Jak potrzeba więcej to za 100 zł można sobie kupić używane dodatkowe 17-20 cali i jest cacy bo gniazdo VGA zawsze się znajdzie.

Czy warto iść w core i7?  

Jak mamy kasę i zależy nam na długim czasie pracy urządzenia można brać to pod uwagę i7. Intel w ostatnich latrach widząc że klienci nie potrzebują więcej mocy koncentrował się na zużyciu energii, szczególnie w konstrukcjach przenośnych. Z tego powodu czasami nowszy sprzęt jest mniej wydajny w określonych zastosowaniach niż sprzęt poprzedniej generacji.

windows10_zC0 z Windows 10 ?

Sam nie wiem. To co było po premierze to była męka (oceniam po opiniach w sieci). Obecnie prywatnie i zawodowo siedzę na W7. Testowa instalacja W10 w toku. Należy pamiętać że szczególnie sprzęt poleasingowy, w modelach już nie produkowanych nie był testowany na W10 i może brakować sterowników. Jeśli chodzi o wydajność to różnicy raczej nie zauważymy. W7 ma tą zaletę że posiada dobrze udokumentowane w sieci porady dzięki którym możemy samodzielnie powyłączać zbędne usługi, co przy słabszych jednostkach lub pracy na baterii ma znaczenie. Dla Windows 10 są już także porady i narzędzia np. do zwiększenia swojej prywatności. Jak mawiają W10 to kula szpiegula 😉

OperaMini-LogoCo do baterii i oszczędzania energii to polecam uwadze przeglądarkę Opera. Nigdy nie byłem jej fanem ale w ostatnie pół roku jej autorzy zrobili  niesamowite postępy i jest to w tej chwili moja podstawowa przeglądarka i co ciekawe gwarantuje najdłuższy czas pracy na akumulatorze (ma wbudowany funkcję oszczędzania którą możemy aktywować ręcznie). Dodatkowo filtruje także reklamy a w wersji rozwojowej posiada VPN!.

Sławek sq2hcz


0 komentarzy

Dodaj komentarz