Kenwood TM-D710 – wizualizacja APRS na urządzeniach z systemem Android  🙂 

 

kr

 

 

Wizualizacja ruchu w sieci APRS na mapach elektronicznych z wykorzystaniem połączenia internetowego i aplikacji APRSdroid lub VUF-Tracker jest niedogodna, ze względu na konieczność logowania się do systemu z podaniem swojego znaku /często z kolejnym wykładnikiem/, czego efektem jest pojawienie się np. na aprs.fi dublowanej stacji. Aplikacja APRSISCE, na zapomniany już system Windows Mobile, jest pod tym względem bardziej użyteczna, gdyż nie wymaga logowania do systemu. Wykorzystanie Internetu do pobierania i wysyłania danych APRS spotyka się ponadto z zarzutem, że to już nie jest „prawdziwe krótkofalarstwo”.

Doskonałym rozwiązaniem, /o którym przypomniał mi Kolega Grzegorz SQ5TDW – dziękuję 🙂 / jest wykorzystanie aplikacji W2APRS do bezpośredniej /bez pobierania ruchu stacji z Internetu/ wizualizacji APRS na urządzeniach z systemem Android.

Najnowsza wersja W2APRS – 0.3.5A datowana jest na 1 maja 2016 r. Ta wersja i poprzednia stabilna 0.3.2Z wykorzystują Mapy Google on-line.

Wersja W2APRS z 20 lutego 2015 r. oznaczona jako OSM 0.4.1a, wykorzystuje Open Street Map w trybie off-line.

Obie wersje można pobrać ze strony autora aplikacjijapońskiego krótkofalowcaOba Nobuyuki JA7UDE:

http://www.qsl.net/j/ja7ude//SmartPhone/w2aprs/indexe.html

http://www.qsl.net/ja7ude/SmartPhone/w2aprs_osm/indexe.html

Konfiguracja aplikacji nie sprawi kłopotu. Poniżej w galerii zamieszczam zrzut ekranu z tabletu z przykładowym zaznaczeniem poszczególnych opcji.

W warstwie sprzętowej musimy przygotować przewód z wtyczkami, oznaczony w specyfikacji TRXa Kenwood TM-D710 jako PG-5G lub PG-5HSerial Communications Cable, który podłączamy do gniazda w panelu sterowania – COM  lub stacji głównej – PC. Konfiguracja pinów – w galerii poniżej.

Potrzebne będą jeszcze: konwerter portu szeregowego na USB /aplikacja wspiera chipy FTDI, Prolific i Silicon Lab/ oraz przejściówka USB – OTG do SmartPhona lub tabletu z Androidem. Większość współczesnych urządzeń z Androidem wspiera tryb Host OTG, pozwalający na podłączanie do telefonu/tabletu różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych:

https://www.youtube.com/watch?v=WxuKe2aiAsY

https://www.youtube.com/watch?v=U3gvLJuyhKw

Aplikacja W2APRS wspiera także połączenia Bluetooth. Doskonale znany naszym Klubowiczom z TAMY APRS – Kolega Leszek SP9MLI /w galerii jego ramki ilustrują działanie aplikacji/ wbudował moduł BT bezpośrednio do panelu sterowania:

http://forum.aprs.pl/index.php?topic=2296.0

 

 

Jeszcze tylko konfiguracja TRXa:

Pozycja menu 602

GPS PORT      

BAUD RATE            :  9600 bps

INPUT                       :  GPS

OUTPUT                   :  WAYPOINT

 

Pozycja menu 603

WAYPOINT

FORMAT                 : KENWOOD

NAME                       : 9-CHAR

OUTPUT                  : ALL

 

Pozycja menu 604

COM PORT

OUTPUT                  : ON

 

Klubowiczów oraz Sympatyków /szczególnie całą APRSową Grupę Przyjaciół Adama z częstotliwości 439.700 MHz/ wyposażonych w radio  Kenwood TM-D710 gorąco zachęcam do testów i świetnej zabawy z wizualizacją APRS na mapach elektronicznych.

Sławomir SP2ST

Poniższa galeria zawiera zrzuty ekranu z „już wiekowych” urządzeń z Androidem: telefonu Samsung Galaxy Note 4 i tabletu PiPo M6Pro.