Ponieważ nadarzyła się okazja wszedłem w posiadanie ręczniaka TH-77 który podobno ma mieć opcję przekaźnika (przemiennika) crossband 2m-70cm.

Urządzenie sprzed kilkunastu laty ale w stanie bardzo dobrym. Ciekawostka jest trochę archaiczny jak na obecne czasy dolny pojemnik na akumulatory. Mieści 6 akumulatorów AA. Jak się popatrzy na specyfikację to czasy pracy nie są oszałamiające ale gdy zamontowałem w nim obecnie produkowane Eneloopy to okazało się że przez cały dzień zabawy nie udało mi się ich rozładować. Po prostu w latach 90 typowy akumulator (pakiet) miał 600 do 800mAh. Nowoczesny akumulator naładowany procesorową ładowarką zapewnia czas pracy prawie 3x więśzy.
Urządzenie w wersji rozblokowanej (USA) faktycznie może pełnić rolę przekaźnika i pierwsze testy wskazują że może nadawać się lepiej do „latającego przemiennika” niż dwa Baofengi sprzęgnięte za pomocą funkcji VOX.

Aby to sprawdzić zapraszam chętnych do testów. Urządzenie będzie pracowało dzisiaj po 21-szej (poniedziałek) oraz na zasadnicze testyzapraszam we wtorek po 21-szej (na rowerze).
Przemiennik będzie widoczny na aprs.fi pod moim znakiem.
Urządzenie będzie pracować dwukierunkowo 145.525 433.525 bez CTCSS.
Moc wyjściowa około 2-2,5W.

Kilka słów o samym urządzeniu:

Jak dla mnie to świetne klasyczne radio ręczne. Wzbudza zaufanie gabarytami i wagą.

W odróżnieniu od obecnie produkowanych chińskich zabawek blokada szumów reaguje błyskawicznie na pojawienie się sygnału na częstotliwości. W środku sporo filtrów i przy pracy na antenie „gumówce” w warunkach miejskich jest wyjątkowo kulturalnie.

Skaner nie nie jest porywająco szybki ale do monitorowania kilku ulubionych częstotliwości całkowicie wystarczy. Złącza akcesorii typowo kenwoodowskie czyli pod dostatkiem jest wszelkiego osprzętu za sensowną cenę.

Oczywiście radio może pracować na satelitach – pełny duplex (2m <=>70cm) sprawia że możemy kontrolować swój sygnał na przekaźniku satelitarnym a i do lokalnych pogaduszek też może być przydatne.

Przy 12V dostrczonych na gniazdo zasilania potrafi oddać do 5W.

Sławek sq2hcz


0 komentarzy

Dodaj komentarz