Na kickstarterze został uruchomiony bardzo ciekawy projekt mogący mieć zastosowanie w łączności kryzysowej. Idea projektu opiera się o niewielkie urządzenie podłączone do smartfona za pomocą technologii Bluetooth Low Energy oraz specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Połączenie urządzenia ze smartfonem pozwala przy braku zasięgu sieci GSM/LTE na wykonanie połączenia z drugim takim urządzeniem podłączonym do innego oddalonego smartfona. Możliwe jest prowadzenie rozmowy głosowej, przesyłanie wiadomości tekstowych czy korzystanie z nawigacji.Urządzenie jest dwupasmowe i pracuje na częstotliwościach ISM dla Europy 868MHz oraz dla USA 915MHz z maksymalną mocą 1 Wata.

GOTOKY bo tak nazywa się to urządzenie posiada wbudowaną baterię, która pozwalana pracę urządzenia przez 72 godziny. Ładowanie baterii odbywa się za pomocą portu Micro-USB. Maksymalne odległości komunikacyjne są zależne od ukształtowania terenu i jak podają autorzy projektu jest to odpowiednio :

500 metrów przy mocy 0,5W  na częstotliwości 868MHz dla terenu miejskiej zabudowy,

800 metrów przy mocy 1W na częstotliwości  915MHz dla terenu miejskiej zabudowy,

2,6 kilometra przy mocy 0,5W na częstotliwości 868MHz dla terenu otwartego,

4 kilometry przy mocy 1W na częstotliwości 915MHz dla terenu otwartego,

10 kilometrów przy mocy 0,5W na częstotliwości 868MHZ dla punktów wysoko nad ziemią (budynki, góry),

15 kilometrów przy mocy 1W na częstotliwości 915Mhz dla punktów wysoko nad ziemią (budynki, góry).

Połączenie dwóch GOTOKY pozwala na uzyskanie powyższych odległości, jednak urządzenia potrafią komunikować się pomiędzy sobą tworząc sieć MESH, co pozwala na zwiększanie zasięgu.

Poza standardowymi funkcjami urządzenie pozwala na korzystanie z niego jak z nadajnika sygnału lokalizacyjno-ratunkowego dla grup ratowniczo-poszukiwawczych (emergency location beacon).

Kolejna ciekawa funkcja pozwala urządzeniu bez połączenia z telefonem wykorzystywać je jako właśnie nadajnik sygnału lokalizacyjnego, a także jako przekaźnik takiego sygnału – funkcja działa automatycznie jeśli urządzenie nie jest połączone z telefonem.

Wymiary GOTOKY to 120x46x16 mm, a jego waga to 90 gramów. Urządzenie tego typu jest doskonałym rozwiązaniem na łączność w przypadku zdarzeń typu „K” gdzie może przestać funkcjonować sieć telefonii komórkowej.

Jako krótkofalowcy skupiamy się na wykorzystaniu pasm radiowych dostępnych dla nas, jednak popularyzowanie rozwiązań pracujących w zakresie pasm dostępnych publicznie, leży w interesie wszystkich, wszak zdarzenia kryzysowe mogą spotkać każdego, nie tylko krótkofalowca, a w takim przypadku przekazanie informacji/wiadomości na pewną odległość może okazać się zbawienne dla czyjegoś zdrowia/życia.

Projekt posiada swój fanpage, który polubiło już ponad 50 tysięcy osób, co może świadczyć o dość dużym zainteresowaniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu rozwiązania mogą, przy niskiej cenie i szerokiej dostępności, stać się sposobem na łączność w sytuacjach awaryjnych dla każdego bez względu na jego wiedzę i umiejętności w zakresie radiokomunikacji.

Grzegorz SQ2RBY