Pokazy krótkofalarskie: Globalne technologie łączności radiowej

Pod patronatem Bydgoskiego Oddziału PZK OT-04, kluby SP2PUT, SP2PBY, SP2ZCI, SP2ZAO zorganizowały pokazy krótkofalarskie zatytułowane „Globalne technologie łączności radiowej”, które zostały przeprowadzone 12 kwietnia 2014 r. w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57 w ramach Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki.

Pokazy w KPSW_12.4.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Z okazji pokazów krótkofalarskich wydano specjalną okolicznościową kartę QSL. Pracowały cztery radiostacje: SP2PUT, SP2PBY, SP2ZCI, SP2MSF. Pokazom towarzyszyła wystawa historycznego sprzętu nadawczo-odbiorczego i muzealnych odbiorników radiowych zatytułowana „Radio Retro”.

Pokazy otworzył Sławomir SP2JST – na co dzień – Dziekan Wydziału KPSW, który w imieniu organizatorów przedstawił Prezesa Zarządu OT-04 PZK – Zbigniewa SQ2ETN i kuratora wystawy – Prezesa Harcerskiego Klubu Łączności „Emiter” – Witolda SP2JBJ. Środowisko uczelniane reprezentowali dziekani wydziałów z panią Dziekan H. Malinowską na czele, kadra profesorska i studenci, wśród których znaczą grupę stanowili przedstawiciele specjalności „Bezpieczeństwo publiczne” na kierunku „Administracja”.

Prezes Zarządu OT-04 PZK w swojej audiowizualnej prezentacji przedstawił historię oraz praktycznie wszystkie sfery krótkofalarskiej działalności. Szczególną uwagę zwrócono na krótkofalarską służbę dla społeczeństwa i współdziałanie z wyspecjalizowanymi instytucjami zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na przykładzie Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.

Prezentacja Witolda SP2JBJ poświęcona była działaniom Inspektoratu Łączności Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP i pracy harcerskich klubów łączności „Emiter” i „Dromader” na krótkofalarskiej niwie.

Pracujące radiostacje były nie lada gratką dla uczestników pokazów. Ogromne zainteresowanie budził „Atlantis” – prawdziwie krótkofalarski samochód, który parkował przed głównym wejściem do uczelni. Ireneusz SP2MSF – gość specjalny pokazów, zainstalował w swojej mobilnej stacji całkowicie autonomiczny system do amatorskiej łączności.

Podobnie jak w zeszłym roku, ogromny sukces odniosła wystawa „Radio Retro”, której kuratorem był Witold SP2JBJ. Ze swojej, liczącej ok. 1000 egz. wielkiej kolekcji, Witold zaprezentował wybrane modele odbiorników radiowych oraz radiostacji profesjonalnych i amatorskich. Warto było zobaczyć to zdumienie i podziw na twarzy zwiedzających, kiedy wsłuchiwali się w dźwięk doskonale działających muzealnych odbiorników „Beethoven”, „Pionier”, „Julia”, „Eltra” !!

Pokazy krótkofalarskie to także okazja do spotkań i wymiany doświadczeń lokalnego środowiska hamsów. W imieniu organizatorów bardzo dziękuję władzom OT 04 PZK, Klubowiczom z SP2PUT, Klubowiczom z SP2PBY, Klubowiczom z SP2ZCI i SP2ZAO,  znakomitej Grupie Adama SQ2BNT z częstotliwości 439.700 MHz oraz wszystkim krótkofalowcom z naszego regionu za przybycie, a każdej osobie, która pomagała w zorganizowaniu tego udanego przedsięwzięcia – kłaniam się nisko.

Sławomir SP2JST

[nggallery id=”51″]

[nggallery id=”52″]

[nggallery id=”53″]


0 komentarzy

Dodaj komentarz