Korzystanie z poczty elektronicznej w globalnym i dosłownie „kosmicznym” wymiarze, nie stanowi dla krótkofalowców wielkiej tajemnicy, natomiast możliwość tweetowania/mikroblogowania/ćwierkania za pośrednictwem sztucznych obiektów kosmicznych pojawiła się stosunkowo niedawno.   HNY_via_ISS_to_HamRadioTweets_2.1.2015             W listopadzie 2014 r. Harold Giddings KR0SIV /QTH Geneva w stanie Ohio/ uruchomił nowy serwer, który umożliwia wysłanie krótkiej informacji do Twittera na konto @HamRadioTweets w globalnym systemie APRS poprzez Międzynarodową Stację Kosmiczną – ISS lub satelitę PCSat. Jako adres wysyłanej informacji należy podać TWITR. Amerykański serwis społecznościowy Twitter stworzony w 2006 r. przez Jack’a Dorsey’a, niedługo osiągnie milion aktywnych użytkowników. W serwisie generowanych jest blisko pół miliona tweetów i prawie dwa miliardy zapytań dziennie. Twitter podobnie jak Facebook, odgrywa coraz większą rolę w sferze społeczności internetowych, kulturze, sporcie, gospodarce, nauce i polityce. Tweet określany jest mianem „SMSu Internetu”. W sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych Twitter bywa wykorzystywany do konsolidacji i organizacji grup i ruchów społecznych. W przypadku walki politycznej, władze starają się ograniczyć dostęp obywateli do tweetowania, jak to miało miejsce w 2011 r. w Egipcie w czasie „Arabskiej Wiosny”. Aktualnie w Rosji Twitter otrzymał od Roskomnadzoru – rosyjskiego urzędu ds. nadzoru Internetu, nakazy usunięcia wpisów promujących demonstracje opozycji. Artykuł: http://wyborcza.pl/1,75477,17196999,Facebook_i_Twitter_wreszcie_postawily_sie_rosyjskim.html#ixzz3NfjAj2JO Harold KR0SIV na dorocznej, największej na świecie konferencji poświęconej bezpieczeństwu informatycznemu – DeFCon 19, wygłosił referat „How To Get Your Message Out When Your Government Turns Off The Internet”, w którym przedstawił możliwości wykorzystania APRSu i satelitów do tweetowania. Krótkie e-maile i tweety poprzez satelity mogą mieć newralgiczne znaczenie w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych w ramach współpracy krótkofalowców z państwowymi sztabami kryzysowymi. Na naszym terenie Kujawsko-Pomorska Amatorska Sieć Ratunkowa współpracuje z Wojewódzkim HNY_via_ISS_to_HamRadioTweets_2.1.2015_testCentrum Zarządzania Kryzysowego – w październiku 2013 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podpisano Porozumienie w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań wspomagających przekazywanie informacji w sytuacjach klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu. Porozumienie podpisała Pani Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Zbigniew Nawrot SQ2ETN Prezes Bydgoskiego OT PZK. Podobne porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Bydgoszczy, a Prezesem Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK  zostało podpisane w lipcu 2013 r. Testując możliwości mailowania i tweetowania poprzez Międzynarodową Stację Kosmiczną/International Space Station – ISS, wysłałem jedną wiadomość testową z lokatora JO83WD oraz dla wszystkich krótkofalowców i użytkowników Twittera życzenia noworoczne: Happy New Year via ISS. 🙂                      Zestaw testowy: TRX Icom IC2820, antena Diamond X510, oprogramowanie AGW Packet Engine oraz UISS. HamRadioTweets: https://twitter.com/HamRadioTweets/status/550927402608898048 https://twitter.com/HamRadioTweets Sławomir SP2ST