wkladka w mikrofonie komputerowymW ostatnich dniach prowadziłem nierówną walkę z poprawieniem kolejnego mikrofonu fabrycznego firmy ICOM. Model HM-198 to moim zdaniem największe padło jakie wypuściła ta firma w ostatnich latach. Pierwsza próba łączności na KF zakończyła się fiaskiem ponieważ nie można było mnie zrozumieć – czysty basowy bulgot.

Przy tej okazji wpadłem na pomysł domowego testu wkładek elektretowych który można przeprowadzić w kilka minut.

Głównym problemem jest rozrzut dwóch parametrów: wzmocnienia oraz charakterystyki przenoszenia. Aby wybór był bardziej obiektywny postanowiłem przetestować wkładki w sposób który zagwarantuje mi możliwość porównania tych dwóch parametrów. Okazuje się że wystarczy komputer, głośnik, źródło szumu i lutownica:

  • Na komputerze instalujemy darmowy program AudaCity. Jest to rozbudowany ale prosty w obsłudze edytor plików dźwiękowych.
  • W ustawieniach programu wybieramy źródło dźwięku jakim jest wejście naszej karty dźwiękowej.
  • Teraz wystarczy na kawałku przewodu mikrofonowego przylutować badaną wkładkę mikrofonową i podłączyć ją do wejścia karty dźwiękowej komputera.
  • Wkładkę zbliżamy na określoną odległość do głośnika lub kolumny zestawu audio i podajemy na wyjście szum z odbiornika UKF.
  • Nagrywamy kilkusekundowy fragment programem Audacity, zaznaczamy fragment nagrania i w menu ANALIZA wybieramy WYKRES SPEKTRUM. Otrzymujemy piękny wykres jak poniżej.

Aby porównanie wkładek miało sens należy nagrań dokonywać dbając o taką samą odległość i umiejscowienie wkładki w stosunku do głośnika z szumem oraz aby poziom szumu była taki sam (ustawienie głośności)

Metoda oczywiście nie daje możliwości zdjęcia poprawnej charakterystyki z uwagi na źródło szumu oraz jakość wejścia karty dźwiękowej ale całkowicie wystarcza do oceny która wkładka ma większą skuteczność i gdzie lepiej lub gorzej przenosi.

Link do porównania na wykresach kilku wkładek mikrofonowych

 

Sławek SQ2HCZ


0 komentarzy

Dodaj komentarz