W ostatnich dniach prowadziłem nierówną walkę z poprawieniem kolejnego mikrofonu fabrycznego firmy ICOM. Model HM-198 to moim zdaniem największe padło jakie wypuściła ta firma w ostatnich latach. Pierwsza próba łączności na KF zakończyła się fiaskiem ponieważ nie można było mnie zrozumieć – czysty basowy bulgot.
Przy tej okazji wpadłem na pomysł domowego testu wkładek elektretowych który można przeprowadzić w kilka minut.
Głównym problemem jest rozrzut dwóch parametrów: wzmocnienia oraz charakterystyki przenoszenia. Aby wybór był bardziej obiektywny postanowiłem przetestować wkładki w sposób który zagwarantuje mi możliwość porównania tych dwóch parametrów. Okazuje się że wystarczy komputer, głośnik, źródło szumu i lutownica:
- Na komputerze instalujemy darmowy program AudaCity. Jest to rozbudowany ale prosty w obsłudze edytor plików dźwiękowych.
- W ustawieniach programu wybieramy źródło dźwięku jakim jest wejście naszej karty dźwiękowej.
- Teraz wystarczy na kawałku przewodu mikrofonowego przylutować badaną wkładkę mikrofonową i podłączyć ją do wejścia karty dźwiękowej komputera.
- Wkładkę zbliżamy na określoną odległość do głośnika lub kolumny zestawu audio i podajemy na wyjście szum z odbiornika UKF.
- Nagrywamy kilkusekundowy fragment programem Audacity, zaznaczamy fragment nagrania i w menu ANALIZA wybieramy WYKRES SPEKTRUM. Otrzymujemy piękny wykres jak poniżej.
Aby porównanie wkładek miało sens należy nagrań dokonywać dbając o taką samą odległość i umiejscowienie wkładki w stosunku do głośnika z szumem oraz aby poziom szumu była taki sam (ustawienie głośności)
Metoda oczywiście nie daje możliwości zdjęcia poprawnej charakterystyki z uwagi na źródło szumu oraz jakość wejścia karty dźwiękowej ale całkowicie wystarcza do oceny która wkładka ma większą skuteczność i gdzie lepiej lub gorzej przenosi.
Link do porównania na wykresach kilku wkładek mikrofonowych
Sławek SQ2HCZ
0 komentarzy