MiniSat to trzeci flagowy projekt /obok Near Space Program i Szkółki Technicznej/ Fundacji Copernicus Project, organizacji pozarządowej powstałej w 2005 roku.

Fundacja skupia nieprzeciętnych, niezwykle utalentowanych pasjonatów – intelektualną elitę z różnych dziedzin, zawodów i specjalności. Prym wiodą, oczywiście, krótkofalowcy, którzy opiekują się techniczną stroną wszystkich projektów.

Dzięki uprzejmości kierownictwa Copernicusa, przedstawiciele naszego Klubu w osobach Andrzeja SP2CA, Sławomira SP2JST i Tomasza SQ2ICT, mieli dziś kolejną okazję do udziału w prawdziwym krótkofalarskim święcie, jakim zawsze jest start balonu wyposażonego w przemiennik, trackery systemu APRS, kamery i inne bardzo wysublimowane urządzenia,  do stratosfery.

IMG_2215

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie został dziś pobity rekord wysokości – zdaje się, że topową ramkę odebraliśmy z wysokości 26209 m, lecz wszystkim udzieliła się bardzo radosna i jednocześnie podniosła atmosfera intelektualnej przygody. Na kilka godzin staliśmy się uczestnikami prawdziwej wyprawy w kosmos, która kolejny raz zmusiła nas do spojrzenia na nasze codzienne troski z zupełnie innej perspektywy. To budujące ćwiczenie umysłowe dla uporządkowania hierarchii naszych wartości.

SR0FLY_26209

 

 

 

 

 

 

Zespół Copernicusa krzątał się już od samego rana na terenie obiektów sportowych Zespołu Szkół w Górsku przy ul. Szkolnej 2. Rozkładano sprzęt do obsługi balonu i zainstalowano mobilne digi APRS. Cała impreza transmitowana była na żywo w Internecie. Pierwszą fazę przygotowań ekipa startowa zakończyła odprawą o godz. 9.15.

IMG_2144

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laureaci Konkursu miniSat zaprezentowali swoje projekty o: 10.00 – Etiam in caelo – zespół licealistów ze Słupska, 10.15 – Bezzałogowy Moduł Badawczy – zespół uczniów ZSŁ z Poznania, 10.30 – Biologiczny Projekt Badawczy – uczniowie Zespołu Szkół w Górsku.

IMG_2240

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po integracji wszystkich kapsuł osiągnięto gotowość startową o godz. 11.45.

Balon wystartował w niebo punktualnie o godz. 12.00

Dziękując Fundacji Copernicus Project i Włocławskiemu Klubowi Krótkofalowców LOK SP2KFL za wspaniałą atmosferę i zabawę – jestem dumny z Waszej przyjaźni – zapraszam do zapoznania się z pokaźną galerią fotografii z dzisiejszego krótkofalarskiego święta.

Sławomir SP2JST

[nggallery id=”28″]

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz