Funka koło Chojnic. Od ponad 60 lat przyjeżdżają tu harcerze, przede wszystkim wodniacy. Niezwykle mile wspominam przygody w Funce, do której jeździłem jeszcze, jako członek drużyny zuchowej, potem harcerskiej i jako student. Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce gościło 22 września 2012 r. aż dwie liczne grupy miłośników podboju kosmosu: Copernicus i Hevelius.

Polskie środowisko Near Space realizowało wczoraj dwie misje: Copernicus Project CP19 oraz ScopeDome Hevelius 2. Obie misje zakończyły się sukcesem!

 

W drodze powrotnej do domu z konferencji w Ustce zatrzymałem się w ośrodku harcerskim i dzięki uprzejmości władz Fundacji Copernikus Project, wziąłem udział w niezwykle fascynującym wydarzeniu o wymiarze astronautycznym i krótkofalarskim – APRS w dosłownej – kosmicznej skali!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niebo wzniosły się trzy balony. Hevelius został napełniony helem. Copernicus testował zastosowanie wodoru do misji stratosferycznych. Dwa zorganizowane na miarę NASA, ośrodki kontroli lotów śledziły trasę 3 balonów. Jeden z balonów SR0FLY – o taktycznej nazwie kodowej Projekt Malarz nie był widoczny na aprs.fi, gdyż nadawał telemetrię w paśmie 28 MHz.

Na miarę NASA były też emocje, zwłaszcza podczas bicia polskiego rekordu wysokości. Nagłym zrządzeniem losu przypadła mi rola ojca chrzestnego nowego rekordu – 35085 m. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponieważ oficjalne – urzędowe sprawozdania i fotografie przedstawi Copernicus Projekct i Klub SP2KFL oraz Polskie Forum Astronautyczne, poniżej zamieszczam tylko amatorską fotogalerię z Funki.

http://copernicus-project.org/

http://www.sp2kfl.org/

http://www.astronautyka.org/index.php/board,2.0.html

Sławomir SP2JST

Edytowano 24.9.2012

Lot Heveliusa

[nggallery id=24]

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz