CB Radio które w wielu krajach przeżywało swój szczyt popularności wiele, wiele lat temu, w Polsce jest nadal bardzo popularne. Można wręcz powiedzieć że Polska jest światową potęgą w tym zakresie.

Rozwój CB  w Polsce można podzielić na dwa okresy. Pierwszym był początek lat 90-tych gdzie radiotelefon CB stał się substytutem telefonu stacjonarnego. W tamtym okresie czasu radiotelefony CB stosowane były jako stacje bazowe w domach i firmach. Popularność CB radio  była tak wielka że praktycznie na każdym budynku wielorodzinnym, bloku, wieżowcu stała przynajmniej jedna antena bazowa. Na wielu blokach takich anten było nawet kilka.

CB służyło wtedy do wszystkiego. Od codziennych wieczornych pogaduszek w gronie znajomych do przekazywania listy zakupów i załatwiania wielu codziennych spraw.

40 kanałów które były wtedy oficjalnie dostępne nie mogło pomieścić wszystkich chętnych. W dużym mieście znalezienie wieczorem wolnego kanału do rozmowy było bardzo trudne. Pojawiły się wtedy na rynku CB Radia z dodatkowymi czterdziestkami które pozwalały na pracę typowo do trzech 40-tek poniżej i dwóch czterdziestki powyżej wyznaczonego pasma.

Charakterystycznym elementem tamtych czasów były znaki wywoławcze przyznawane przez PAR (obecnie UKE) zastępowane bardzo często przez pseudonimy. Każdy miał albo numerek albo pseudonim (nick) którym posługiwał się przy prowadzeniu korespondencji.

Tradycja ta, nawet wiele lat później, gdy CB Radio straciło na znaczeniu była kultywowana przez kierowców ciężarówek którzy pod koniec lat 90-tych stali się praktycznie jedynymi użytkownikami tego systemu łączności. Rozwijająca się dynamicznie telefonia stacjonarna nadrobiła wieloletnie zaległości i CB przestało być potrzebne. Osobom którym potrzebna była komunikacja mobilna z pomocą przyszła telefonia komórkowa. Na początku był analogowy Centertel a z czasem tego tupu usługi stały się powszechne dzięki technologi GSM.

Drugi okres popularności który trwa do chwili obecnej został zapoczątkowany w 2004 roku. DO czasu wejścia Polski do UE aby byc użytkownikiem CB trzeba było spełnić kilka warunków:

  • wypełnić formularz wniosku – trzeba było się udać do urzędu aby go zdobyć.
  • wnieść na poczcie opłatę za zezwolenie oraz nabyć znaczek skarbowy.
  • złożyć wniosek na użytkowanie radiotelefonu CB w Państwowej Agencji Radiokomunikacji.
  • po 2-3 tygodniach odebrać zezwolenie u listonosza lub siedzibie PAR,
  • no i oczywiście kupić sprzęt 🙂

Całość była na tyle zajmująca i kłopotliwa że tylko bardzo zapaleńcy decydowali się na tą papierologię.

Po naszym wejściu do UE te wszystkie utrudnienia zniknęły i wystarczyło już tylko znaleźć odpowiedni sklep i odrobinę gotówki.

Przypadający na ten sam okres dynamiczny wzrost liczby samochodów przy ciągle fatalnej infrastrukturze drogowej sprawił że kierowcy samochodów osobowych poszli w ślady kierowców ciężarówek.

O tego momentu nastąpił wielki bum na CB Radio w samochodzie. Jak zwykle w takich przypadkach gdy coś staje się masowo dostępne korzystają z tego także osoby które dla których CB było do tej pory nieosiągalne np. z powodu braku umiejętności czytania ze zrozumieniem i wypełnienia wniosku do urzędu. Z tego powodu plantatorzy buraków mogli w niektóre lata liczyć na większe plony na kanale drogowym CB niż zbiory z ich gospodarstw rolnych. Nawet w latach największej klęski suszy, na kanale 19-tym znajdziesz całą masę buraków (bez podziału na pastewne i cukrowe) ;)Na szczęście jest cała masa fajnych ludzi. Szkoda że zanikła tradycja przedstawiania się na radiu.

Popularność hasła „CB Radio” wśród internautów w latach 2004-2011

Szczyt zainteresowania przypadł na 2007 rok. Rynek się nasycił. Większość osób posiada już to urządzenie w samochodzie. Wystarczy spojrzeć na ilość anten na samochodach.

Dlaczego w innych krajach CB Radio nie jest tak popularne ? To proste – tam mają normalne drogi po których można przemieszczać się szybko i bezpiecznie.

Dla nas, krótkofalowców to szansa na popularyzowanie naszego hobby. Kto raz złapał bakcyla i CB nie jest dla niego tylko „antymiśkiem”  może zrobić kolejny krok i bawić się na pasmach radiowych w sposób o jakim nie może nawet marzyć użytkownik CB.

Jeśli jesteś taką osobą, zapraszamy Cię do klubu SP2PUT.


0 komentarzy

Dodaj komentarz